Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Proč Gross už dávno není v poutech? Osobnosti nechápou

Autor: red, lmk - 
23. listopadu 2011
14:27

ANKETA: Největší gauneři v politice… Tohle sousloví dokáže zvednout Čechy ze židle! Tisíce lidí reagovaly na seznam 18 politiků s pošramocenou ctí, který vzešel z exkluzivního průzkumu Sanep i ankety deníku Blesk. Gross, Kalousek, Klaus… Čtenáři cítili neodbytnou potřebu se k těmto i dalším jménům bez servítků vyjádřit. Jejich příspěvky byly plné znechucení a přesvědčení, že „těmhle lidem“ se stejně nic nestane! V tom druhém se shodují i s těmi, kteří se korupcí zabývají nebo se s ní setkali. A proč Gross a jemu podobní vlastně už dávno nemají na rukou pouta?

Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně | Foto archiv Blesku
Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně

„To, že nebyl za své zázračné zbohatnutí dosud potrestaný, neznamená, že se tak ještě nestane. Policie se tím případem zabývala a zabývá. Ale že by šel za mříže? Přece jen jsme v ČR… Já ho nedávno potkala a šel s čepicí naraženou do obličeje, aby ho lidi nepoznali. Co je to za život? To je taky trest.“

Břetislav Rychlík, režisér, Veřejnost proti korupci Břetislav Rychlík, režisér, Veřejnost proti korupci | Foto archiv Blesku
Břetislav Rychlík, režisér, Veřejnost proti korupci

„Kdyby měl Gross skončit za mřížemi, je zřejmé, že by napráskal všechny lidi, kteří v tom jeli. To by dopadlo i na politiky z ODS, protože korupce se nejvíc rozjela za tzv. opoziční smlouvy. Vzájemně se drží pod krkem. Ale lidem brzy dojde trpělivost a vyhážou tyto politiky z oken.“

Jan Kraus, moderátor, Nadační fond proti korupci Jan Kraus, moderátor, Nadační fond proti korupci | Foto archiv Blesku
Jan Kraus, moderátor, Nadační fond proti korupci

„V této republice přece nikdo z politiky za nic nesedí! To se netýká jen Stanislava Grosse. A co za tím v jeho případě stojí? To stejné co u všech ostatních – jejich komplicové. Politici jsou na tom všichni naprosto stejně, tak se navzájem drží pod krkem. Mají stát v rukou.“

Andrej Babiš, miliardář a podnikatel, zakladatel hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, miliardář a podnikatel, zakladatel hnutí ANO 2011 | Foto archiv Blesku
Andrej Babiš, miliardář a podnikatel, zakladatel hnutí ANO 2011

„Stanislav Gross není za mřížemi ze stejného důvodu jako všichni ostatní, kteří tu byli před ním a kteří tu budou po něm. Neexistují totiž důkazy, nic se nevyšetřilo. Zkrátka i v jeho případě platí jedenácté přikázání, které zní »neprokážeš «.“

Stanislav Bernard, podnikatel, Nadační fond proti korupci Stanislav Bernard, podnikatel, Nadační fond proti korupci | Foto archiv Blesku
Stanislav Bernard, podnikatel, Nadační fond proti korupci

„Můj jednoduchý pohled na to je, že od toho je tady policie, zastupitelství a soudy. Právě ony musí fungovat profesionálně a ony musí rozhodnout, zda je Gross vinen, nebo nevinen. Dalo by se o tom diskutovat, ale nehodlám to rozvádět a vyvolávat spekulace. Je to na již jmenovaných orgánech.“

David Ondračka, ředitel Transparency International David Ondračka, ředitel Transparency International | ČTK
David Ondračka, ředitel Transparency International

„Za prvé je to neschopnost policie a státního zastupitelství, za druhé fakt, že zbohatl až po odchodu z politiky, takže byl o něco méně v centru pozornosti, a za třetí, že to bylo provedeno velmi chytře a sofistikovaně. Spekulace s akciemi jsou vždy těžko uchopitelné a dají se nějak vysvětlit.“

Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel | Foto archiv Blesku
Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel

„Důvody jsou stejné jako u ostatních politiků. Ti mají rozsáhlou síť osob v justici, které ovládají. Musely by se sejít tři neovlivněné složky – policie, státní zástupce a soud –, aby politici nesli zodpovědnost. To se ale nikdy nepodařilo,. Mají vždy alespoň v jedné ze složek řetězce svého člověka.“

Miroslav Jansta, podnikatel a lobbista Miroslav Jansta, podnikatel a lobbista | Foto archiv Blesku
Miroslav Jansta, podnikatel a lobbista

„Na to může odpovědět pouze pan Gross, odpovědný policejní funkcionář, příslušný státní zástupce nebo jeho kolegové, kteří s ním podnikali. Bohužel řada věcí, které se jeví jako jednání v rozporu se zákonem, je v rozporu »jen« s pravidly morálky, takže nelze hned tvrdit, že má být za mřížemi.“

Adriana Krnáčová, kunsthistorička, Veřejnost proti korupci Adriana Krnáčová, kunsthistorička, Veřejnost proti korupci | Foto archiv Blesku
Adriana Krnáčová, kunsthistorička, Veřejnost proti korupci

„Proč není Gross za mřížemi? Asi díky své šikovnosti. Vzhledem k tomu, že je právník, tak to všechno udělal tak šikovně, aby tam nebyl. Ale neumím si ani představit, že by selhala policie nebo kdokoli jiný, ti prostě neměli dostatek informací. On postupoval s nejvyšší obezřetností.“

Karolína Peake, vicepremiérka, šéfka výboru pro boj s korupcí Karolína Peake, vicepremiérka, šéfka výboru pro boj s korupcí | Foto archiv Blesku

Karolína Peake, vicepremiérka, šéfka výboru pro boj s korupcí

„Je zcela zjevné, že nemohl ke svým penězům přijít poctivou prací, proto se nedivím, že právě tento případ nečestného jednání vyhrál v anketě Gauner roku. To, že nebyl nikdo odsouzen, přisuzuji špatné legislativě tehdejší doby a možná i nevůli některých osob v příslušných orgánech.“

Hříchy Stanislava Grosse

Půjčka od strýčka

Gross byl za ČSSD ministrem vnitra v letech 2000 až 2004 a poté se stal premiérem. Na jaře 2005 pak odstoupil kvůli tomu, že nedokázal vysvětlit, kde vzal peníze na byt v Praze na Barrandově, nehrál mu milion ani pohádka o tom, že mu půjčil nemajetný strýček Vik.

Zázračné akcie

Po odchodu z politiky Gross zázračně zbohatl na prodeji třetiny akcií firmy Moravia Energo – jeho přítel Robert Sýkora, který jako náměstek ministra průmyslu rozhodoval o dění v energetice, je kdysi koupil za pouhých 300 tisíc. Dnes už zkrachovalá firma byla významným obchodníkem s elektřinou. Sýkora přesto její akcie v roce 2007 prodal Grossovi jen za 20 milionů. Ten je obratem »střelil« za více než 100 milionů. Existuje tedy podezření, že šlo o splátku za dřívější službičku.

Privatizované uhlí

Grossův přítel Sýkora figuruje i v případu sporné privatizace Mostecké uhelné společnosti za Zemanovy vlády. Podle švýcarských vyšetřovatelů přistála na kontech lidí spojených s ČSSD asi 170milionová provize za prodej státního podílu ve firmě. K účtu měl přístup Sýkora a také další Grossův přítel, zbrojař Pavel Musela. Ten peníze »vypral « spolu s dalšími lidmi spojenými s Grossem, ale později za podivných okolností spadl z posedu a dnes je nesvéprávný.

bonny54 ( 17. března 2012 07:37 )

Ano,ještě nám tu zůstala pravda, láska,korupce a dluhy. Dotace už Brusel zastavil a teď si počkáme, až se sežerou. Už i Pitr pochopil, že se musí nechat soudit osobně tady v tom právním státě, aby mu to prošlo. Sice ho to nějakou kačku bude stát, ale proč ne. Stejně nejsou jeho.

sally47 ( 28. listopadu 2011 12:31 )

a proč ještě nejsou za mřížema,Barták,Vondra,Řebíček(ukradl toho ještě více než Gross),Drobil,Parkanová,Kalousek,Topolánek,syn p.Němcové si jezdí v autě za peníze daňových poplatníků jako by se nic nedělo a co osobnostina to říkají no NIC!!!TÁHNĚTE K ČERTU I S Bleskem!

horak47 ( 25. listopadu 2011 12:06 )

Víte já si myslím že pomalu budou politici zloději ubývat,ne po přeslici,po pistoli nebo po vodě.Každý z nich žije ve strachu,a to není život,ale utrpení.

zdan ( 25. listopadu 2011 11:44 )

Říka se,že mlyny melou pomalu,ale jistě.Takže bych se nedivil,kdyby jednou našli někde i Grose.

dagma9 ( 24. listopadu 2011 17:47 )

Škoda, že už žádný majetek nemám mně už obrali, ale ještě přád mají koho ždímat. Vy co ještě máte majetek a slušnou práci, bojujte braňte se.My nemajetní stím těžko budeme něco dělat,ale určitě se připojíme k vaší aktivitě. Jenom je na čase aby Češi řekliost bylo podvodů a rozkrádaní,tunelování a zdražování a zvyšování našich daní. Přece už ti gauneři mají nakradeno dost. A dost!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa