Heger prozradil novinky ve zdravotnictví: Den v nemocnici za kilo

ROZHOVOR: Den v nemocnici bude už za dva týdny dražší a v některých možná po Novém roce vznikne zvláštní kasta doktorů pro bohaté. Ubude pár tisíc prý nadbytečných lůžek. V lékárnách budete od dubna lovit peněženku i tehdy, kdy zatím stačil recept. Ve zdravotnictví začne platit řada novinek. Co přesně a odkdy bude jinak? V rozhovoru s Bleskem udělal čtenářům průvodce změnami ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Za poslední léta pocítili lidé jako největší změnu v ordinacích zavedení regulačních poplatků. Mění se nějak od Nového roku?
„Dokonce už od 1. prosince se zvyšuje to, co je zřejmě nejméně příjemné, a to hospitalizační poplatek. Místo 60 korun dají pacienti za den v nemocnici nově stokorunu. Mění se i poplatek za recept, což bude pro lidi naopak výhodnější – teď se platí za každou položku na receptu třicet korun, od 1. ledna to bude třicet korun za celý recept.“
To jsou všechny změny poplatků? Navrhoval jste, že by se mělo platit 200 korun za návštěvu specialisty bez předchozího doporučení nebo 90 korun za návštěvu u praktika, u kterého člověk nemá kartu…
„Z toho nakonec sešlo.“
Definitivně? „Není vyloučené, že těch 200 korun se ještě vrátí do hry, ale zatím to není dodebatováno.“
Nové regulační poplatky nevymýšlíte? Nebo zdražení současných?
„Pro příští rok určitě ne. A pokud bychom dospěli k tomu, že je něco takového potřeba, tak to stejně vyžaduje změnu zákona, což je procedura na rok.“
Dají příští rok lidé více peněz za léky?
„O něco ano, ale nemělo by to být nějak dramatické. Nově se bude od dubna platit za léky, které teď mohl napsat lékař na předpis, ale lidé si je mohli koupit i samostatně. Ovšem budou nějaké výjimky. Celkem se tím ušetří z rozpočtu zdravotního pojištění asi 200 milionů. V průměru dá každý člověk příští rok za léky o 20 korun víc. (Zatím ale není jisté, jak se do zdražení léků promítne zvýšení DPH z 10 % na 14,5 % – poznámka redakce.) Samozřejmě že u lidí, kteří jsou zvyklí nosit si z lékáren koše věcí, to vyjde jinak.“
Úplnou novinkou má být od Nového roku rozdělení péče na standardní, která bude hrazena z pojištění, a nadstandardní, kterou si lidé budou muset zaplatit ze svého. Už to má konkrétní podobu?
„Pracujeme na tom, do konce listopadu už by mělo být definitivní, co tam bude. Zcela určitě budou lidé platit třeba za lehké sádry, lepší oční čočky, lepší kyčelní klouby a pár dalších věcí. Těch položek bude řádově deset, možná dvacet.“
Přibudou nějaké další placené položky v průběhu příštího roku?
„To ne, během roku do toho nebudeme zasahovat. Chceme hlavně zjistit, jak to projde u Ústavního soudu. A získávat s tím systémem zkušenosti. Další nadstandardní položky přibudou až od roku 2013.“
Budou mít lidé možnost legálně si připlatit za to, že je bude operovat třeba primář nebo vyhlášený odborník?
„Zákon to dovolí. Bude záležet na nemocnicích, jestli to budou umožňovat. Peníze z toho půjdou jim a budou případně moci lékaře lépe odměnit.“
Kdo by stanovoval, kolik peněz mohou nemocnice za konkrétní lékaře vybírat?
„Samy nemocnice. Mohly by si udělat tržní cenu.“
Bude nějak zajištěné, aby se nemocnice nezačaly chovat ryze ekonomicky? Že žádané lékaře nechají dělat jen výkony, na které si je lidé zaplatí?
„Pokud bude pro pacienty, kteří platit nehodlají, k dispozici jiný stejně kvalifi kovaný lékař, tak v tom není problém. Nemocnice by měly zajistit, že lékař, který dělá speciální výkony, nebude ošetřovat jen platící pacienty – jeho kapacita musí být využita v první řadě právě na ty speciální věci. Zákon říká, že každý má nárok na patřičně kvalifikovanou zdravotní péči.“
Je tedy možné, že budou i ve veřejných nemocnicích lékaři, kteří se budou věnovat jen bohatým?
„Ano. Nic to ale nemění na tom, že každý pacient by stále měl mít zajištěno, že i pro něj bude k dispozici lékař, který mu poskytne odpovídající ošetření.“
Omezení se dotkne od 1. ledna 2012 i lázeňské péče. Už se dá říct, jak to bude vypadat?
„Některé diagnózy, u nichž byla zatím lázeňská léčba plně hrazena z pojištění, se přesunou do péče hrazené částečně, takže něco si lidé budou muset zaplatit sami. Další diagnózy, na které se teď vztahovala částečně hrazená péče, se pak úplně vyřadí, už na ně ze zdravotního pojištění peníze nepůjdou.“
O kolik peněz méně tedy lidé dostanou od pojišťoven na lázně?
„Počítali jsme, že na lázeňskou péči by šlo asi o 15 % méně peněz než letos. Teď dají pojišťovny za lázně ročně 3,5 miliardy, z čehož by se po omezení mohlo asi půl miliardy ušetřit.“
Budou se od příštího roku rušit nějaká lůžka v nemocnicích?
„Fakultní nemocnice, které přímo řídí ministerstvo, zavřou asi 1500 lůžek. V ostatních nemocnicích se předpokládá, že by to měla být další tisícovka.“
Jak to bude v dalších letech?
„To je těžké říct. Očekávám, že kolem případného rušení dalších lůžek budou velké politické tlaky.“
Co bude podle vás nejhmatatelnější změna, kterou lidi ve zdravotnictví pocítí?
„Pacienti za to zřejmě budou považovat zvýšení poplatku za den v nemocnici. Ale co říct i něco pozitivního? Třeba se zavádí bezplatné očkování dívek proti rakovině děložního čípku. Lidé si budou moci sepsat jakousi plnou moc, že nechtějí být oživováni, pokud by dál měli už jen přežívat na přístrojích. I to jsou změny, které příští rok přinese.“
Hlavní změny
Za den v nemocnici 100 Kč místo 60 Kč – od 1. 12. 2011
30 Kč za celý recept místo za každou položku na něm – od 1. 1. 2012
Více léků placených z kapes pacientů – od dubna 2012
Méně dostupné a kratší lázně – od 1. 1. 2012
Nadstandardní péče jen za příplatek – od 1. 1. 2012
Možnost zaplatit si péči vybraného lékaře – od 1. 1. 2012
Zrušení asi 2,5 tisíce lůžek v nemocnicích – V průběhu roku 2012
Chtěla bych vidět recept,na který se počítačově vejde více položek než dvě.Mně rozepíší pokaždé šest druhů léků vždy na 3 recepty a na každý napíší 2 položky.Ještě se nestalo, že bych měla na jednom receptu tři položky.Neexistuje.