Janota byl muž na svém místě, říkají exministrovi kolegové

Nečekaná smrt v pátek udeřila do řad významných českých politiků. Exministr financí Eduard Janota (†59) vyrazil s přítelem na tenis. Netušil, že to bude poslední zápas jeho života. V jednu hodinu po poledni i přes snahu záchranářů podlehl přímo na kurtu infarktu. Jak na smrt odborníka, kterému se přezdívalo Pan Rozpočet, reagují čeští politici? Prý to byl muž na svém místě.
Václav Klaus, prezident České republiky: „Eduard Janota byl výraznou osobností českých fi nancí v celém uplynulém období. Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět.“
Petr Nečas, premiér České republiky: „Zpráva o úmrtí Eduarda Janoty přišla znenadání a velmi mne osobně zasáhla. Považoval jsem ho, stejně jako mnozí ostatní, za vynikajícího odborníka a slušného člověka. Bude nám všem moc chybět.“
Jiří Paroubek, expremiér a poslanec ČSSD: „S Eduardem Janotou nás spojoval kladný vztah ke sportu. V minulosti jsme se proto setkávali jak ve vládě, tak na sportovních akcích. Lidsky jsme si velmi rozuměli. Je mi to líto, odešel dobrý člověk.“
Jan Fischer, expremiér úřednické vlády: „Většina řekne, že odešel vynikající odborník, což je pravda – byl to výborný ministr. Ale hlavně odešel můj velký přítel. Byl krystalicky čistý, charakterní, spolehlivý. Patří to do zpráv, které bych se ani nechtěl dovídat.“
Miroslav Kalousek, ministr financí: „Pokládám to za obrovskou ztrátu nejen pro odbornou scénu, ale pro celou republiku. Odešel vynikající odborník, skvělý kamarád, vlastenec a statečný chlap. Rád bych vyjádřil svou hlubokou soustrast jeho nejbližším.“
Martin Pecina, ministr vnitra úřednické vlády: „Stejně jako já byl Eda Janota od roku 2003 náměstkem. Eda byl skvělý odborník. Byl to profesionál, kterých je ve státní správě málo. Také kvůli tomu jsem k němu měl blízko. Jeho smrt mě samozřejmě velmi zasáhla.“
Daniela Kovářová, ministryně spravedlnosti úřednické vlády: „Moc mě to mrzí, velmi mě to zasáhlo. Pan Janota byl nejen kolega, ale hlavně kamarád a velký sportovec, proto mě jeho smrt překvapila. Je to neuvěřitelné. Vždy mě vyslechl, pomohl. I po skončení úřednické vlády jsme spolu byli v kontaktu a vymýšleli jsme společně jeden projekt.“
Gustav Slamečka: ministr dopravy úřednické vlády
„Zpráva o smrti pana Janoty mě velice zaskočila, jsem z toho opravdu smutný, je to velká ztráta. Ještě před pár dny jsem ho viděl a hovořils ním, proto jsem z toho teď překvapen a opravdu těžko se mi o tom mluví.“
Michael Kocáb: ministr pro lidská práva a menšiny úřednické vlády
„Je mi to hrozně líto, je to nečekaná smrt. My jsme se s některými členy úřednické vlády scházeli tak co dva měsíce. S panem Janotou jsem tek mluvil nedávno a byl ve skvělém stavu. Byl to obrovský odborník, na kterého byl spoleh a já si jej nesmírně vážil. Státní rozpočet byl u něj v nejlepších rukou. V důvěře v jeho schopnosti jsem nikdy nezakolísal.“
Pavel Kohout: člen NERVU, spolupracovník Janoty
„Tato zpráva se mě hluboce dotkla. Pan Janota patřil mezi lidi, které znám dlouho, spolupracovali jsme spolu na mnoha projektech, seděli v řadě komisí. Byl to přátelský člověk, pragmatik, který nepropadal k ideologickým řešenám problémů. Vždy se na věc díval ze všech hlů.“
Martin Pecin, ministr vnitra úřednické vlády
„Stejně jako já byl Eda Janota od roku 2003 náměstkem. Eda byl skvělý odborník. Byl to profesionál, kterých je ve státní správě málo. Také kvůli tomu jsem k němu měl blízko. Jeho smrt mě samozřejmě velmi zasáhla.“
Bohuslav Sobotk: bývalý ministr financí
„Je to pro mě osobně šok, čytři roky jsme velmi úzce spolupracovali na ministerstvu financí, byl to zkušený a kompetentní státní úředník, vyjadřuji upřímnou soustrast rodině.“
Kdo byl Eduard Janota
Eduard Janota se narodil 13. března 1952. V roce 1975 absolvoval Fakultu výrobně-ekonomickou na Vysoké škole ekonomické a o tři roky později dokončil na téže škole postgraduální studium na katedře financí. Profesní kariéru začal v roce 1976 jako odborný referent v útvaru statistiky a rozborů na generálním ředitelství České státní pojišťovny. V roce 1978 přešel na ministerstvo financí. Od počátku se specializoval na problematiku státního rozpočtu. Od roku 1992 byl ředitelem odboru státního rozpočtu a v srpnu 1999 se stal náměstkem ministra financí. Do jeho působnosti spadaly odbory státního rozpočtu, financování územních rozpočtů, státního závěrečného účtu a odbor národního fondu.
Mezi lety 2001 až 2006 byl prvním náměstkem ministra fi nancí. Roku 2009 byl na návrh ODS jmenován ministrem fi nancí úřednického kabinetu Jana Fischera. Po odchodu z ministerstva v roce 2010 působil jako místopředseda dozorčí rady ČEZ.
stejně jako Jedlička a Dietl...