Pět nejhroších výroků opilců z Věcí veřejných

Autor: Oldřich Tichý, ap - 
14. května 2011
05:00

Tmavší Obama, Havel na umření, Klaus omotaný kolem prstu, loutka John. Tajná nahrávka pořízená na březnové poradě špiček Věcí veřejných je čítankovou ukázkou toho jak politici mluví, když si myslí, že je nikdo neslyší.

Formální šéf VV Radek John, který o schůzce svých „podřízených“ nevěděl se jich v pátek zastával. Obsah porady prý nebyl určen veřejnosti. Vít Bárta situaci navíc zlehčoval výrokem, že by opilý. Voličům tak vzkázal: To, co říkáme před kamerami, je leckdy opakem toho, co si myslíme.

A o čem, že to faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta a jeho kolegové mluvili? Blesk.cz vám přináší pět nejskandálnějších vět, které padly i s vysvětlením toho, co ve skutečnosti znamenají.

Radek je jenom tvář, všichni to ví

Klasnová: „Myslím, že jediný opravdu zajímavý duel je Vítek a Radek. Protože to by bylo zajímavý, jestli ty véčkaři, přestože vědí, že Radek je jenom tvář, tak si ho přesto přejí. Nebo si přejou tebe, Vítku, bez ohledu na to, že jsi Jekyll a Hyde. Když to bude Karol (Karolína Peake), tak se dostane do nezáviděníhodné pozice, protože dříve či později stejně budeš rozhodovat všechno ty.“

Škárka: „Já si myslím, že by Vítek ten duel vyhrál, a to z toho prostýho důvodu, že všichni ví, že to vedeš.“

Co to znamená: Všichni ví, že šéfem VV je Bárta, a ne John. Kolegové proto přesvědčují Bártu, aby kandidoval na oficiálního předsedu. Další adeptka, Karolína Peake, by podle nich byla jen další loutkou bez vlivu. Otázkou pro účastníky schůzky je, jestli volba předsedy má být »férovka«.

O tom, jak se důstojně zbavit Radka Johna

Klasnová: „Hele, Vítku, splnila by se ti tvá skrytá přání. Konečně by ses mohl přihlásit ke svýmu projektu, který si už roky šušňíš, hýčkáš.“

Bárta: „Tak se musí najít role pro Radka.“

Paggio: „Moudrý otec zakladatel… Až chytí první velkou rybu, tak nový předseda poklekne a Radek John mu přinese tu hlavu.“

Bárta: „Co byste říkali, kdybychom udělali z Radka rovnou čestného předsedu?“

Kočí: „Jó, Radek bude čestnej.“

Co to znamená: V úzkém kruhu se Klasnová netají tím, že VV jsou projekt jejího muže. Ten už v roce 2008 představil manažerům své bezpečnostní agentury ABL plán na propojení politické a ekonomické moci pomocí VV. Johna, na jehož tvář strana nalákala voliče, je třeba důstojně uklidit.

Havel do půl roku umře

Bárta: „To pořád ta linka John – Havel, což teda mimochodem je pravda, velmi dobře teď funguje a i ve vztahu k zelenejm a k volbám v Praze se z toho rýsuje zajímavá podpora. A je to něco, kam já nesmím, kam musí Radek, a naopak já to jako vyvažuju nahoru. A můžeme mít oba dva ty prezidenty.“

Někdo v pozadí: „Havel do půl roku umře,“

Co to znamená: Podle Bárty byl John užitečný, aby získal pro stranu podporu exprezidenta Václava Havla. Ten už dříve podpořil Stranu zelených, s nimiž se VV spojily při protestu proti výsledkům pražských voleb.  Někdo z vedení Věcí veřejných, ale měl zřejmě v počtu vypitých skleniček nad kolegy navrch a tak Bártu schlazuje větou o brzké Havlově smrti. Autor věty je neznámý.

Klaus omotaný kolem prstu

Bárta: „Prezident zničil Pavla Béma, prezident zničil spoustu lidí, kteří tu byli. Tomu prezidentovi nejde naskakovat na všechno... Já zavolám a on řekne, tak přijeďte, okamžitě, jak vám skončí schůzka… Dveře mám otevřený kdykoliv k němu, to jo. A když mu řeknu, že má něco todle, tak on to udělá.

Co to znamená: Bárta se na jednu stranu chlubí, že mu Klaus naslouchá, ale na druhou varuje, že to prezident nedělá z lásky k VV, ale kvůli svým zájmům. Tím bylo podle Bárty rozbití koalice. Klaus uvedl, že jeho vztah s Bártou média démonizují, a Bártovy výroky označil za silácké.

O tmavém Obamovi

Bárta: „Víte co je opravdu největší prdel? Oni opravdu (američtí) demokrati nemaj v Čechách stranu, se kterou kámošej. V tom je ten vtip, že by se VV mohly stát partnerem demokratů v rámci politického spektra. Obama je model.“

Klasnová: „Obama je takovej ten…“

Kočí: „Ten tmavší!“

Paggio: „Ten co by si s ním nejel tramvají. Ne, já si dělám srandu…“

Co to znamená:

Bárta si sebevědomě maluje, že by američtí demokraté mohli spolupracovat s VV a dochází i na xenofobní »vtipy«. Paggio mluví zřejmě k přítomnému poslanci Škárkovi, který napsal, že tramvají nejezdí, protože mu vadí mj. ukrajinští dělníci ve špinavých montérkách a smradlaví bezdomovci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 19. května 2011 15:41 )

Barta je ten nejryzejsi predstavitel obcanu republiky posledniho stoleti

panalev ( 17. května 2011 10:23 )

Ten když viděl do čeho se vrátil, raději umřel.

panalev ( 17. května 2011 10:22 )

...teří rozhodují o budoucnosti našich dětí...

smrtihlav ( 16. května 2011 08:32 )

to jsou príma hroši

komentator ( 15. května 2011 16:59 )

Jak plní Bárta, Babák, John a spol své předvolební sliby? Slib vymýtit politické dinosaury z politiky! Véčkaři vesele spolupracují s politickými dinosauryKkalouskem, Nečasem, Schwarzenbergem, Němcovou a spol. Slib Véčkařů prosadit progresivní zdanění bohatých! Česko je jednou z mála zemí na světě, kde je regresivní zdanění bohatých! 75% lidí si za Nečasovy vlády dál pohorší pohoší. Snížovaní mezd a platů se zvýšením poplatků v nemocnicích, zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny, léky, teplo a základní služby! A následně značné zvýšení ceny potravin. léků, služeb atd! A co boj s korupcí? Kdo z korupčníků se za 10 měsíců fungování Nečasovy vlády dostal za katr? Nikdo! Spíše se objevují další velké korupční případy s přímým napojením na členy vlády! Výsledky Véčkařů ve vládě jsou v podstatě nulové

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud