Vláda přežila, Kočí trpěla na oslovské lavici
Vláda přečkala druhý pokus o vyslovení nedůvěry. Kabinet Petra Nečase tak může pokračovat. K opozičním poslancům se přidali odpadlíci z VV Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. To ale nestačilo. Právě vyloučení poslanci z VV zažívali během mnoho hodin trvající slovní exibice poslanců, absolutní ignoraci ze strany svých bývalých kolegů. Ti vedle nich odmítají sedět a raději budou stát v uličkách. Prohlásil to předseda VV Radek John. Kristýna Kočí tak ve své lavici seděla většinu času zcela osamocena. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 poslanců, potřeba jich bylo 101.
Petr Nečas čelil během čtyř měsíců již druhému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry jeho vládě. Před Vánocemi se jeho kabinetu povedlo ustát korupční skandál ministra Petra Drobila (ODS) na ministerstvu životního prostředí.
Podporu vládě Korte (TOP 09) vyzpíval
Druhé hlasování o nedůvěře vyvolala ČSSD po sérii skandálů kolem Věcí veřejných. Spoléhala se při tom na rozpory mezi vládními stranami. Premiér Nečas sebral post ministra vnitra předsedovi VéVéček Radku Johnovi, což strana brala jako porušení koaliční smlouvy. Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolíny Peake, ale již předem oznámila, že Věci veřejné nakonec vládu podrží. Z hlasování se tak stala pouhá formalita, při níž poslanci před televizními kamerami napadali své soupeře.
Hlasování nakonec skončilo tak jak se očekávalo. Proti návrhu hlasovalo 114 poslanců. Pro svržení Nečasova kabinetu pouze 84 poslanců z řad opozice a tří odpadlíků z Věcí veřejných. Na závěr si Sněmovna a otrlí televizní diváci užili pěvecké vystoupení Daniela Korteho (TOP 09), který svou neochvějnou podporu vládě vyzpíval. To dalo příležitost opozici ještě k posledním protestním vystoupením, ale o výsledku bylo rozhodnuto. Vláda hlasování přežila.
Těžké chvíle odpadlíků
Těžké chvíle tak zažívali především odpadlíci z VV. Kristýna Kočí, jejíž slova o tom, že se ji neformální šéf strany Vít Bárta pokusil uplatit a následně byla vyloučena ze strany, dorazila do Sněmovny až těsně před zahájením schůze. Aby se vyhnula nepříjemnému vybavování a pohledům bývalých kolegů v kuloárech.
"Je mi jedno, jestli budu sedět v první řadě, nebo v poslední. Na mou práci pro voliče to nebude mít žádný vliv," sdělila Blesk.cz na dotaz, zda jí nevadí snaha poslanců VV přesadit ji co nejdál od míst, kde sedí zbytek klubu.
Nechuť jejích kolegů zašla daleko. Sednout si vedle odpadlíků naprosto odmítají. "Nezaujmeme místa v lavicích a budeme několik dní stát v parlamentu, dokud nedojde k přesazení," prohlásil pro čtk Radek John. Kristýna Kočí tak většinu času strávila sama.
První pokus o její přesazení překazil poslanec Petr Tluchoř (ODS). Toho prezident Klaus i část ODS obviňuje z toho, že se s Kočí snažil spiknout proti Petru Nečasovi. Důkazem má být tajně pořízená nahrávka, na níž Kristýna Kočí o připravovaném spiknutí mluvila. Podle ní však úmyslně lhala.
Opozice dštila síru na vládu
Během projevů nešetřili opoziční představitelé útoky na představitele vlády. "Slovo ministr se stalo nadávkou, kde se ministerstva stala soukromými pašalíky jednotlivých členů vlády a na ně napojených podnikatelských skupin," zaútočil na vládu předseda ČSSD Buhuslav Sobotka.
Na frak dostával především Radek John. Jeho nově zřízený úřad vicepremiéra pro boj s korupcí nazvala opozice trafikou. "Za Rakouska-Uherska se trafiky přidělovaly aspoň za zásluhu o stát. Na žádnou zásluhu Radka Johna si nemohu vzpomenout, ministerstvo přivedl k naprostému rozkladu," napadl Johna Sobotka.
Bártu prý neočistí ani židovská lázeň
Nevybíravým způsobem zaútočil na Víta Bártu Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj se Bárta aférami své bývalé bezpečnostní agentury ABL ušpinil tak, že by mu nepomohla ani židovská očistná lázeň. "Do jaké mikve vleze pan Bárta a jak to očištění proběhne," ptal se dramatickým hlasem Zaorálek, podle kterého je Bártovo předávání obálek s penězi svým spolustraníkům nezpochybnitelné.
Unečištění Víta Bárty se stává noční můrou sociálních demokratů. Najít způsob, jak Brtu očistit se snažil i Jiří Paroubek. Neuspěl. "Bártu nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu sava," podotk Paroubek.
Ke kritice Víta Bárty a VV se přidal i bývalý člen poslaneckého klubu VV Stanislav Huml. ten zopakoval, že VV je uskupení podobné sektě a omluvil se voličům, že kandidoval za nedemokratické uskupení. O poslancích VV se prý v bytě Víta Bárty mluví jako o debilech, co "si myslí, že budou něco rozhodovat."
Spory ve vládě nekončí
I když vláda hlasování o vyslovení nedůvěry ustála, rozpory v koalici nadále pokračují. Věci veřejné ústy předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolíny Peake pohrozily, že podpora vládě je pouze podmíněná. "Musí být dokončena důchodová reforma a pokračovat boj proti korupci," prohlásila Peake. Garantem boje proti korupci pro VV zůstává Radek John.
Ten před hlasováním o nedůvěře prohlásil, že si od premiéra Nečase nenechá diktovat, koho si jako vicepremiér pro boj s korupcí má vzít do svého týmu na Úřad vlády. Premiér Nečas mu už ale vzkázal, že nemá v žádném případě počítat s Michalem Morozem, který dělal Johnovi náměstka už na vnitru.. A John o něho i ve své nové funkci velmi stál.
naprosto souhlasím