Pražská koalice oslavuje: Výsledky voleb platí

Autor: Ondřej Požár, ap - 
29. března 2011
15:05

Koalice na pražském magistrátu si může oddechnout. Ústavní soud v Brně v úterý rozhodl, že výsledky voleb zůstanou v platnosti. Potvrdil tak předchozí verdikt Městského soudu v Praze.

Komunální volby v Praze se opakovat nebudou. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost menších stran proti rozdělení města do sedmi volebních obvodů.

V ústavní stížnosti menší strany mimo jiné tvrdily, že Praha byla rozdělena na volební obvody příliš krátce před volbami. Podle stížnosti by lhůtou dostatečnou pro přípravu všech kandidujících uskupení byl jeden rok, a ne několik měsíců.

Argumenty stěžovatelů

„Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů vyhovovalo tehdy vládnoucí ODS. Složení zastupitelstva je zásadně rozdílné od toho, pokud by Praha nebyla tak účelově rozdělena. Došlo ke svévolnému a neomluvitelnému porušení rovného hlasovacího práva! Byli jsme významně zkráceni o svá práva!“ snažil se Ústavní soud přesvědčit předseda Strany zelených Ondřej Liška.

K rozdělení prý navíc zcela chyběly věcné důvody. Důležitým argumentem mělo být i porušení principu rovnosti volebního práva. Zkrátka přišli nejen někteří neúspěšní kandidáti, ale také voliči. Stejný počet mandátů totiž měli více i méně lidnaté obvody, a tak se liší míra, v jaké konkrétní volič mohl složení zastupitelstva ovlivnit.

„Výsledek voleb nezpochybňujeme, zpochybňujeme způsob přepočítání hlasů. Volby by se proto měly zopakovat! Nové rozdělení obvodů znemožnilo menším politickým stranám, aby změnily taktiku a případně spojily své síly. Šlo o zabránění průniku menších politických stran do pražského městského zastupitelstva,“ uvedl právní zástupce stěžovatelů Pavel Uhl.


Argumenty magistrátu

"Oprostěte se, prosím, od sympatií a antipatií k jednotlivým stranám, od toho, jak vám konvenuje koalice na magistrátu a zapomeňte na mediální atmosféru," argumentoval naopak právník magistrátu Roman Felix, podle kterého se jednalo o spor s politickým pozadím.

„Strany, které zde dnes sedí, nedokázaly voliče přesvědčit. Výsledky těchto stran objektivně neodpovídají tomu, co zde požadovaly. Nejsem zástupcem ani ODS ani ČSSD, jsem právník magistrátu. Výsledky voleb jsou v rukou voličů, nikoliv v rukou ústavního soudu! Politik se musí domáhat změny volebního výsledku před voliči, nikoliv před soudem!“ uvedl Felix a Ústavní soud mu dal za pravdu.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolina Peake i zástupce SNK-Evropských demokratů Jiří Witzany, který byl zastupitelem 12 let, ani nehnuli brvou, když Ústavní soud jejich společnou stížnost odmítl. Karolina Peake si pak dala na chvíli hlavu do dlaně a zřejmě přemýšlela, co bude dál.

Ústavní soud dal za pravdu magistrátu

ÚS nakonec požadavku menších stran nevyhověl a cesta k opakování voleb se tak zavřela. Zároveň soudci odmítli návrh na zrušení části zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Sporná část normy stanovuje, že obec lze rozdělit do obvodů nejpozději 85 dní před konáním voleb.

Podle malých stran jde o příliš krátkou lhůtu. "Soudci nebyli jednotní. Texty nálezu a odlišných stanovisek budou zveřejňovány průběžně, jakmile budou k dispozici," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Většina soudců se s názorem stěžovatelů neztotožnila. "Nepřinesli důkaz o úmyslné manipulaci voleb," řekl  soudce-zpravodaj Jiří Nykodým.  Podle soudců nelze z rozdělení města na více obvodů vyvozovat, že měly být menší strany úmyslně poškozeny. Odlišný názor mělo pět soudců - Pavel Rychetský, Eliška Wagnerová, Vojen Güttler, František Duchoň a Jan Musil. Hlasování soudců tedy skončilo 10:5.

Volby v Praze vyhrála TOP 09, ale koalici utvořili sociální a občanští demokraté. ODS a ČSSD mají dohromady v třiašedesátičlenném zastupitelstvu 34 křesel. Bez rozdělení Prahy do více volebních obvodů by koalice ODS a ČSSD zřejmě metropoli vládnout nemohla, obě strany by totiž podle propočtu politologů Tomáše Lebedy a Jana Outlého neměly zřejmě dost mandátů.

Politologové ale také zároveň upozornili, že v případě jediného obvodu by kandidátky vypadaly úplně jinak, a tím pádem by se mohly lišit i preference voličů. Propočet je tak třeba brát s rezervou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

smrk ( 29. března 2011 22:20 )

Osel od narození co ? IQ mám vcelku dobrý, ale ty jsi tak na úrovni houpacího koně že ?

gevi ( 29. března 2011 21:25 )

Čtěte regionální tisk. Tam o Praze toho moc nebude a ušteříte si zdraví.

clarocesi ( 29. března 2011 21:19 )

Ahoj vidláku cha,cha cha.IQ velikosti bot co!?

smrk ( 29. března 2011 18:58 )

Ty máš akorát tak p.ř.i.p.o.s.r.a.n.ý. trenky a né nějakou pistolku , co se týče té uniformy tu máš zřejmě kašpare po dědovi, tak si ji opatruj - a pokud se ti na mém příspěvku něco nelíbí ,tak ti to tady nemůžu nic říci - byl bych asi zablokován, ale ty inteligente to zřejmě zjistíš sám, že !!!!

1912 ( 29. března 2011 17:19 )

Hnus v této zemi žít ještě že tu budu pár měsíců !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud