Kalousek řeže do sádla: Zruší zvýhodnění hypoték?

 (Autor: Jiří Černohorský)
Autor: ČTK, šim - 
17. července 2010
17:29

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se pustil tvrdě do úřadování. Nechce zachovat daňové zvýhodnění hypoték. Stále je to řezání do sádla, ne do masa, nechal se slyšet Kalousek.

Kalousek svůj nápad pronesl pro sobotní deník Právo. Změnu by rád prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky. Podle něj se toto opatření na bytové výstavbě a obchodu s byty neprojeví.

Kalouskův úmysl jménem ČSSD odmítl její statutární místopředseda Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o "další útok na elementární důvěru občanů ke státu a v platné zákony".

 

Navrhnul to, ale když to neprojde, zlobit se nebude

Ministr financí v rozhovoru pro Právo řekl, že očekává "složitou diskusi". "...ale chci ji alespoň podstoupit," uvedl Kalousek. Podle něj není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy. Ministr však dodal, že toto opatření není v koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09 a VV, a proto se nebude příliš zlobit, když neprojde.

Sobotka v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici, mimo jiné požádal premiéra Petra Nečase (ODS), aby se k avizovanému Kalouskovu záměru jasně vyjádřil. "Aby občané věděli, co mohou od této vlády očekávat," dodal statutární místopředseda sociální demokracie. Pokud vláda zruší podporu hypoték se zpětnými účinky, "dále jen posílí nedůvěru občanů ke státu", tvrdí.

S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně, už před časem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle serveru Euro.cz se v té době Kalousek netajil tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl minimálně velmi opatrný.

Vláda už také oznámila, že sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně.

sova13 ( 19. července 2010 14:48 )

Napsat tohle o e.44 někdo inteligentní, šlo by o urážku. Ale taková poznámka právě od vás je pro ní vyznamenání. Vždyť vy argumentujete zkušenostmi prý z vašeho okolí proti nepopiratelným a zcela odlišným faktům. Stále melete ty svoje nesmysly o sociálně slabých rodinách s malými dětmi a hypotékou, jako by jim někdo držel nůž na krku, aby si hypotéku vzali. Přitom mají spoustu jiných možností. Jak už se tu několik lidí zmínilo, vy to asi skutečně nemáte v hlavě v pořádku.

gogo ( 19. července 2010 12:27 )

Jak prosté milý Watsone....

gogo ( 19. července 2010 06:49 )

Ale dochází, dochází... Stále nechceš pochopit, že je zde určitá vrstva "zadlužených" , kterým banka půjčí, ale oni se pohybují na hraně splatitelnosti.... A u této skupiny lidí neřeže Kalousek (jak rádoby propagačně tvrdí) žádné "sádlo" ale "maso"... Mluvím stále jen o této skupině lidí - začínající mladá rodina a byt ...Pocity v tomto případě můžeš ponechat stranou... A s čím skutečně přijde tato vláda, na to počkejme až po komunálních volbách.

gogo ( 19. července 2010 06:42 )

Děvče, děvče ... myslím si, že máš "máslo na hlavě"... Takže být na Tvém místě ....

gogo ( 19. července 2010 06:41 )

Nemá cenu o tom diskutovat, Ty máš své zkušenosti, já z mého okolí mám své. Banka půjčí tomu, kdo jejími penězi si koupí byt, kterým ručí za své splátky a on musí mí mít plat takový, aby mohl splácet dlouhodobou půjčku i když mu po odečtení této splátky zbývá již jen potřebné životní minimum... A jde zde o to (co stále se mi nedaří Ti vysvětlit) , že těm, kteří mají takovouto hypotéku v této sociální skupině, že těm neřeže Kalousek žádné "sádlo". Nejde o žádné podvodníky, pouze lidi, kteří zakládají rodiny a potřebují bydlet. To je celé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud