Janeček šokuje: Bezdomovci půjdou do tábora!

Zmizí bezdomovci z ulic Prahy do internačního tábora?  (Autor: Jiří Černohorský, ČTK)
Autor: rvs - 
28. června 2010
15:49

Pražský radní Jiří Janeček (ODS) se rozhodl pro „úklid“ Prahy! Pražské ulice prý vyčistí od bezdomovců. Jak? Za městem postaví sběrný tábor, kam lidi bez domova vystěhuje. Jeho plán šokoval organizace, které pomáhají sociálně slabším. „Je to koncentrák!,“ tvrdí.

Kontroverzní radní pro Prahu 11 chce nevzhledné a zapáchající lidi bez domova odsunout z ulic Prahy na místo, kde podle jeho slov budou chráněni. Hlavně však nebudou na očích. Výměnou za to, že přestanou ‘strašit‘ v ulicích Prahy dostanou bezdomovci najíst a pít alkohol si tam budou moci podle libosti.

Bezdomovci pryč z Prahy!

„Kamaráde, nemáš nějaký drobný?“ Brzy by měla být tato otázka, která z různých stran oslovuje pražské chodce minulostí. Alespoň podle radního Janečka. Lidi bez domova chce odsunout na periferii, pryč z pražských ulic. „Jde o to, dostat bezdomovce z Prahy, kde představují obrovské zdravotní riziko pro občany,“ tvrdí  radní v rozhovoru pro Blesk.cz. Svůj plán „konečné řešení“ pražských bezdomovců  hodlá představit na příští schůzi městské části Prahy 11.

Ghetto pro bezdomovce: Alkohol a ohně povoleny!

Bezdomovci by v táboře dvakrát denně dostali polévku a v areálu by si mohli popíjet víno a rozdělávat ohně. K dispozici by měli lékaře, sociálního pracovníka a dokonce i vlastní detašované pracoviště záchytky. To vše výměnou za to, že v  Praze nebudou vidět. Janeček tvrdí, že tábor je i v zájmu bezdomovců – budou v  něm chráněni a budou mít svůj klid.

Odpůrci: Je to koncentrák!

Janečkovi kritici to ale vidí úplně jinak! Někteří z nich projekt dokonce neváhají přirovnat ke koncentračnímu táboru! „Je to nelidské,“ řekla pro Blesk.cz Eduarda Heczková z organizace Dům Agapé, která se zabývá pomocí bezdomovcům. „Silně mi to připomíná to, co tady za války dělali nacisté. Člověk neví, jak to může skončit. Příště budou do takových sběrných táborů zavíráni třeba Romové, nebo lidé, kteří jsou politicky nepohodlní,“ říká Heczková rozhořčeně.

 


 

Rozhovor s radním: Bezdomovci pryč z ulic Prahy!

Radní Janeček je autorem pořádně kontroverzního návrhu - bezdomovce chce z pražských ulic vytěsnit do tábora na periferii.Radní Janeček je autorem pořádně kontroverzního návrhu - bezdomovce chce z pražských ulic vytěsnit do tábora na periferii. | ČTK

Plánujete tábor pro bezdomovce na okraji Prahy. Jak by měl fungovat?

Jsou tady bezdomovci, kteří se snaží pracovat a z té ulice se dostat. Ale část bezdomovců prostě nechce vůbec nic dělat, nechce ten svůj život změnit. Chtějí si žít tím bezdomoveckým stylem života. V Praze jsou vystavováni různým tlakům, vydírají je gangy, jsou vyhazováni z dopravních prostředků… Navíc v Praze představují obrovské zdravotní riziko pro občany. V táboře by se mohli cítit bezpečně. Byl by tam doktor, sociální pracovník, dvakrát denně by dostali polívku a mohli by si žít podle svého.

Takže to bude čistě dobrovolné, nebude bezdomovce do tábora třeba svážet městská policie?

Tábor by byl na čistě dobrovolné bázi. Je to o tom, že lidé, kteří chtějí žít jako bezdomovci budou vědět, že je v Praze místo, kam se mohou uchýlit. Městská policie by do tábora samozřejmě musela jezdit na kontrolu, nebo by byla volaná v případě nějakých konfliktů tak, jak je tomu kdekoliv jinde.

Jak to bude v táboře s alkoholem?

Zatímco třeba na lodi pro bezdomovce je alkohol zakázán, v táboře by si to víno klidně pít mohli. Rozhodně je to lepší, než aby popíjeli přímo v ulicích Prahy. Také bych chtěl, aby bylo v areálu detašované pracoviště záchytky. Detaily se musí ještě promyslet, ale rozhodně by to bylo mnohem levnější a méně rizikové, než vozit opilce na záchytku do Prahy.

Nebojíte se, že bude takový tábor vadit místním lidem?

Ujišťuji vás, že by to bylo na takovém místě, kde to nebude obyvatele nijak omezovat. Mám vytipované nějaké lokality na periférii Prahy, ale zatím neřeknu kde to je. Vše teď záleží na tom, jestli bude 13. května schválen Akční plán proti bezdomovectví. Pracuji na něm tři roky a opravdu to není nic jednoduchého, po svých předchůdcích jsem začínal úplně od nuly.

Kdo bude tábor pro bezdomovce platit?

Muselo by na něj přispívat Ministerstvo práce a sociálních věcí a samozřejmě také magistrát ze svého rozpočtu. V každém případě to bude mnohem levnější, než vyhledávat bezdomovce po Praze.

CO SI O ZŘÍZENÍ TÁBORA PRO BEZDOMOVCE MYSLÍTE VY? SDĚLTE OSTATNÍM SVŮJ NÁZOR V DISKUSI.

anelam ( 6. července 2010 12:26 )

Podpora je po 50tce jeden rok a socialní dáv.nedostane když má společnou domácnost s dcerou.

anelam ( 6. července 2010 12:19 )

Mám dlouholetou kamarádku a to je celá bára-já psala jen že ji nemusím,protože ji o něčem přesvědčit nemá cenu-a když řeknu že je naivní až blbá,tak to nebere jako urážku. Její slova jsou-defakto já dělala 20 let u soudu,tak to musím vědět!!!Když se pak dostane do prů.se.ru tak -já vím defakto jsem naivní a blbá Ale aspoň to přizná a my se tomu řechtáme.Je nás 5 a každá jsme jiná,jedna lže jak tiskne i v blbostech-a my ji to velkorise odpouštíme,někdy i děláme že ji věříme Když se ale slezem všechny na pivko,tak ještě není dopito a můžem se smíchy počurat.Někdy se i u vašich příspěvků a tlumočím pak kamoškám,Té-defakto jsem se už ptala jestli není bara-a vrána není také urážka,nás je 5 vran,co sedíme u sebe a jsme v každé krizi při sobě!

anelam ( 6. července 2010 11:53 )

Tak koukám že vás už ostrov nebaví a chcete konečně něco pořádného dělat

arcaben ( 5. července 2010 21:23 )

Mám přečtenou celou diskuzi a jde mi hlava kolem!!Jeden něco špatně pochopí a už je kolo vášně v pohybu.Jedni se snaží vysvětlit těm druhým,že schvalují umístění nepřizpůsobuvých vágusů/bezdomovců do záchytného tábora mimo město a druzí zarputile oponují,že 1.skupina má asociální cítění,že jako bezdomovci můžou být do týdne taky.Stotožňuji se se skupinou,která schvaluje přesunutí špinavých,vulgárních,opilých a imrvére obtěžujících bezdomovců mimo centra měst.Je dost charitativních organizací,pokud se někdo dostane do existenčních potíží tak tito lidé jim velice rádi pomůžou jak hmotnou pomocí,tak materiální,ale hlavně dají kontakty na zaměstnavatele a různé ubytovny!!Tak tu nematlejte jablka a játra dohromady!!Co je totální úlet=když tu někdo srovnává bezdomovce s vězni z koncentráku!!

arcaben ( 5. července 2010 21:06 )

Čambárek anasyi a zirafko,jak tak čtu tak mám pro vás kšeftík"na chatě potřebujeme položit dlažbu....máte dlaždičky zájem???I pro to pívko vám hupsnu.Dneska sehnat odborníky,aby jeden ušoupal 3páry cviček!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud