Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Svoboda: Za KDU-ČSL v Královéhradeckém kraji!

Cyril Svoboda byl dosud jedničkou pražské kandidátky.
Cyril Svoboda byl dosud jedničkou pražské kandidátky.  (Autor: Petr Bělka)
Autor: ČTK, pal - 
11. března 2010
23:14

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda bude ve volbách do sněmovny kandidovat v Královéhradeckém kraji. Doposud byl jedničkou pražské kandidátky. Rozhodl o tom dnes celostátní výbor strany.

Novinářům to řekl sám Svoboda. V čele hradecké kandidátky stála doposud předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) Jana Hybášková, která se nyní přesune do Prahy. Rozhodnutí bylo podle Svobody téměř jednomyslné.
Podle informací médií se Svoboda obává, že v hlavním městě nezíská dost hlasů, proto by dal přednost kandidatuře v Královéhradeckém kraji.

Svoboda dnes na tiskové konferenci prohlásil, že výbor se rozhodl vyměnit kandidáty především proto, že to straně přinese více hlasů. Lidová strana se tak domnívá na základě debat, které o tom vedla. "Jde o to, aby strana jako celek měla co nejvíce hlasů a mohla oslovit co nejvíce voličů. Jde nám o maximalizaci zisku," prohlásil Svoboda.

"V žádném případě se nejedná o osobní záležitost, ale o celostátní politickou spolupráci," prohlásila po jednání Hybášková. Výbor schválil ještě sedm dalších změn na kandidátkách. Například v Pardubickém kraji se z pátého místa na druhé na kandidátce posunula Věra Luxová, vdova po někdejším předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi, v Plzeňském kraji se na druhé místo posunul generál Jiří Šedivý (EDS).

Změny budou ještě projednávat krajské výbory, Svoboda ale neočekává, že by s nimi nesouhlasily, protože se dnes účastnily jednání výboru. Svoboda už v Hradci jednou kandidoval a uspěl, lidovci tehdy šli do voleb v koalici s Unií svobody DEU, která v Královéhradeckém kraji získala dva mandáty. V Praze před čtyřmi lety vstoupil do sněmovny jako jediný lidovec, křesťanští demokraté tehdy v hlavním městě získali pouze 4,84 procenta hlasů.

Bývalou europoslankyni Hybáškovou lidovci na první místo své kandidátky v Hradci umístili loni v srpnu po dohodě o spolupráci obou stran. Protože ale už byly volební listiny obsazeny, neobešlo se to bez vnitrostranického pnutí. Tehdy na uzavřeném jednání širšího vedení lidovců zazněla výzva, aby se svoboda vzdal svého místa v čele pražské kandidátky ve prospěch Hybáškové, stranický šéf ji ale nevyslyšel.

 

ruisendaal ( 12. března 2010 15:12 )

S tím souhlasím, ale řekněte mě, komu o koryto nejde? Všem a napříč PS!!

oldedek ( 12. března 2010 12:22 )

Je to koktavej posera, bojí se výzvy. Ten by velel a politikařil až by brečel. Je mi ho černo***níka až líto... Jen aby byl zvolenej - tak pozor Hradečáci !

1940 ( 12. března 2010 11:52 )

Mimo téma, promiňte. Dnes v 10.15 h zvřejnili LN jako jediné, že jdou dne studenti do ulic. To to opravdu ohlásili až nyní? Proč asi to nenylo zvřejněno dříve a i jinde ? Já si myslím, že je to jasné.

logar ( 12. března 2010 11:39 )

Je to sleezebag, exemplární

gogo ( 12. března 2010 08:00 )

jeho aférky + jeho předchůdce Čunek, to je dvojka, kterou by mohl volit jedině retardovaný nesvéprávný volič. Ale možná, že takových 5% mezi námi je a na to tento obyčejný vyčůránek sází...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud