Šance pro volby: Sněmovna schválila novelu ústavy!

Poslanecká sněmovna zasedne příští pátek k mimořádné schůzi. Řešit se bude aféra nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a spol.
Autor: ČTK, rvs - 
11. 9. 2009
15:15

Sněmovna schválila ústavní novelu o svém rozpuštění. Pokud normu podpoří i Senát, sněmovna by mohla být prezidentem rozpuštěna příští úterý, kdy se má kvůli tomu znovu sejít.

Václav Klaus by poté mohl vyhlásit nové předčasné volby na 6. a 7. listopadu. Novelu podpořilo 149 ze 190 přítomných poslanců.

Schválení novely je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který zrušil jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat za měsíc, 9. a 10 října. Ústavní soud rozhodl na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka, který po schválení novely naznačil, že uvažuje i o jejím zpochybnění. Poslanci podle něj touto novelou zneuctívají rozhodnutí Ústavního soudu, který ve čtvrtek zrušil zákon o zkrácení volebního období.

Sněmovna ústavu novelou doplnila o ustanovení, podle něhož "prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, se kterým vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců". Novela má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, stát by se tak v případě potřeby mohlo i během víkendu.

Pokud tedy sněmovna v případě přijetí novely Senátem schválí příští úterý usnesení o svém rozpuštění nejméně 120 hlasy poslanců, prezident by jí musel podle tvůrců novely vyhovět. Předčasné sněmovní volby by se pak podle platné ústavy musely uskutečnit do 60 dnů.

Čtěte také: Ústavní soud zrušil Zákon o předčasném prozpuštění poslanecké sněmovny >>

Doporučujeme
scud911 ( 15. září 2009 03:02 )

14 let se na něm nedohodnou a jak jim jde o koryto jde to během týdne hezký a tyhle prasata co touží po korytu chcete volit jste divný... Jak jde lidi nejsou schopný se dohodnout jak jde o ně jde to hned všichni souhlasí a pan prezident poděpíše... FUCK OFF česká republika kde vládnou prasata!!!!!!!!!

gogo ( 12. září 2009 07:41 )

a po penězích nezná u našich poslanců mezí.... Jim ani na oko nejde o právo v této zemi. Dokonce již ani před občany těsně před volbami se nestydí takto chvatně činit. Místo aby vyčkali rozhodnutí (nezávislého?) soudu, tak se snaží tento soud zesměšnit a ukázat nám všem, kdo v této zemi vládne. Pro koho a komu musí právo sloužit. Chtějí vládnout jen pro sebe, ne pro lidi, kteří je kdysi důvěřivě volili ...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa