Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Ze Zemana bude vozíčkář, už na něm jezdí v Lánech a chystá se na metály. Na „hyenách“ trvá

Autor: sova, vei, vr - 
11. dubna 2021
12:40

Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, oznámil v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech Miloš Zeman. Hlava státu podle svých slov plánuje u příležitosti předávání státních vyznamenání 28. října vjet do Vladislavského sálu na vozíku. Zeman dodal, že stav jeho nohou „není uspokojivý“. Připojil zároveň „sladké tajemství“, a sice, že už si v Polsku vyzkoušel elektrický vozík, který zvládne překonat i schody. Český prezident se ale vyjádřil i na téma dostavby atomové elektrárny v Dukovanech, která rezonovala politickou scénou v minulých týdnech. Varování tajných služeb Zeman i nadále vážně nebere a označil je za „blouznění“.

Výroku, který zaujal nejen opozici, ale také širokou veřejnost, se prezident dopustil v den jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Pokyn, aby by byli do Trůnního sálu vpuštěni novináři, formuloval slovy „Pusťte hyeny“, jak zachytily mikrofony televize Nova. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) tento výrok označil za „projev nejhoršího úpadku“.

K situaci došlo i z toho důvodu, že prezidentovi spolupracovníci apelovali na novináře, aby nenatáčeli Zemanův příchod do sálu, neboť hlava státu má s pohybovým aparátem dlouhodobé problémy.

Velkou část novinářů pokládám za hyeny. Nikdy jsem se tím netajil a říkám to téměř 30 let, co jsem v politice,“ prohlásil Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech.

Video  S prezidentem v Lánech: Zeman se rozhodl k přechodu na invalidní vozík  - Blesk
Video se připravuje ...

Zeman: Pozdravím vozíčkáře a zařadím se mezi ně

Skutečnost, že se mu špatně chodí, označil prezident za „ne tak úplně banální“. „Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného a už teď se s vozíkem pohybuji občas v Lánech, občas na Hradě a je to strašně pohodlné,“ dodal Zeman, aby prohlásil: „Bude-li výročí 28. října, přijedu do Vladislavského sálu na vozíku, a když zdravím ty různé potentáty v začátku svého úvodního projevu, pozdravím i vozíčkáře, mezi něž se tímto zařadím.“

„Nechci toto téma příliš dlouho rozebírat, ale zásadní úvaha zněla: spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedat na vozík. Když bude prognóza, a to mi musí říci lékaři, že na tom vozíku skončím, no tak proč se trápit chůzí a nechat se vláčet jinak skvělou ochrankou a proč na vozík nepřesednout rovnou?“ řekl Zeman.

Zeman otestoval i vozík, který chodí po schodech

Když jsem teď byl v Polsku na prezidentském summitu V4, tak jsem dokonce dostal půjčený i vozík, který chodí po schodech. Byl to neuvěřitelný životní zážitek,“ svěřil se český prezident.

Chvála Rosatomu

A jak se prezident Miloš Zeman dívá na varování zpravodajských služeb před účastí společnosti Rosatom v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany?

Víte, že mám jisté pochybnosti ohledně fungování našich zpravodajských služeb. Kromě toho se domnívám, že nad tím může být i určitý konkurenční boj některých firem, které se o tuto zakázku budou ucházet,“ prohlásil na téma dostavby Dukovan Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech.

Rosatom má deset fungujících dokončených elektráren a dvanáct teď staví. Tohle skóre nemá žádný jiný uchazeč, ani Číňané,“ zdůraznil prezident republiky.

Havlíčkovy manévry rozhýbaly další kolo debaty

Na konci minulého měsíce rozvířil tuzemské politické vody ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), když oznámil, že zájemcům o dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech včetně ruského Rosatomu hodlá rozeslat bezpečnostní dotazník. Chtěl tak učinit prostřednictvím společnosti ČEZ, která by měla obří stavbu financovat.

Následující dny se rozběhla vyhrocená politická přestřelka doprovázená debatami o zpolitizování celého projektu. Opoziční strany žádaly zastavení rozesílání projektové dokumentace k Dukovanům obsahující citlivé informace a v jednu chvíli vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO) k odvolání šéfa resortu průmyslu Havlíčka. Chování ministra dávali poslanci i senátoři do souvislosti s obcházením bezpečnostních zájmů České republiky.

V zájmu České republiky, nikoli někoho jiného, je, abychom dostali nejvýhodnější nabídku. Ať už od kohokoli. Nejvýhodnější cenou a technickými a dalšími parametry. Mimochodem ruský plyn tady odebíráme mnoho a mnoho let a nikdo se nebouří,“ uvedl Zeman pro Blesk.

Rusové se v minulosti podíleli na výstavbě našich jaderných elektráren a taky se nic hrozného nestalo,“ připomněla hlava státu. „Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena,“ dodala. Varování českých zpravodajských služeb označil Zeman za „blouznění“.

Konec Míla situaci neuklidnil

Po zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS) se místo uklidnění situace ještě rozjitřila, a to když Havlíček odvolal z postu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla, navíc s odůvodněním, že mu chybí bezpečnostní prověrka. Míl – který v minulosti kritizoval právě přizvání Rosatomu do tendru – ale s důvody nesouhlasil, o prověrku ho podle něj nikdo nežádal.

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku, po debatě uvnitř vlády nakonec vypracuje pracovní skupina ministerstev vnitra a zahraničí, českých tajných služeb a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

V soutěži o dostavbu Dukovan by tak měli zůstat čtyři uchazeči – kromě Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Oslovena naopak nebude čínská společnost CGN. Tendr vypíše až příští vláda.

Zeman se obává energetického blackoutu

„Myslím si, že ten bezpečnostní dotazník by měli dostat všichni uchazeči. Ale nakonec se dohodlo, že ten tendr bude stejně řešit až budoucí vláda. Je mi to trochu líto, protože se to zase opozdí a nechtěl bych strašit blackoutem, tak hrozné to asi nebude, ale lokální nedostatek elektřiny se díky tomuto postupu může objevit,“ vyjádřil svůj názor v pořadu S prezidentem v Lánech Miloš Zeman.

Video  Zeman pro Blesk: O přesunu na vozík, přeočkování Sputnikem i problémech ochranky  - Blesk
Video se připravuje ...

Okomentoval i související spekulace týkající se jeho poradce Martina Nejedlého, který bývá označován za Zemanovu „ruskou spojku“.

Pokud vím, tak (Nejedlý) s Rosatomem nejednal a mě o ničem takovém neinformoval. V Moskvě byl kvůli jiným záležitostem a sám o tom veřejně informoval,“ uvedl na adresu svého poradce prezident Zeman a tím téma uzavřel.

nespokojeny ( 11. dubna 2021 21:28 )

Málo kdy s presidentem souhlasím, ale pravdou je, že novináři jsou ve většině případů dobytek.
Stačí jen ty zavádějící titulky článků. Po přečtení zjstíte, že se jedná úplně o něčem jiném.
Dále do nekonečna a několik let zpátky upozorňovat, že se jedná o milenku Jágra, expřítelkyni Wernera, psát, ještě dnes, o milostných vztazích Gotta atd.
Další stále opakující senzace-chtivé články o Covidu, které lidi v době epidemie neustále zneklid­ňují­....Pr­ostě žumpa.

buban ( 11. dubna 2021 20:51 )

Šašíku č.1-vás někdo nutil s pistolí u hlavy si něco začínat s HC systémem?Který prezentuje nějaký herec?

ingmarie ( 11. dubna 2021 17:06 )

Vozíčkáři mají jistě radost, že se mezi ně Zeman zařadí a pozdraví je.

ceslo ( 11. dubna 2021 16:49 )

Ovčáček má konečně co dělat

xxxx678 ( 11. dubna 2021 16:45 )

Rozumné, že bude používat vozík. Několikrát jsem to zde psala, jedna baba mi napsala, že se mu vysmívám, a že mi přeje, abych "chcípla na hnusnou nemoc", je vidět, že má prezident "inteligentní" příznivce. Moderátorka Vera se mi líbila, šla na něho slušně, leč - ostře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud