
Zeman do Číny nepojede, pošle Hamáčka. A řekl, za co se má Rusko stydět
Kolem vztahů Česka s Čínou, Tchaj-wanem a Ruskem je poslední dobou rušno. Kvůli tomu, že Číňané v Česku neinvestovali tak, jak slíbili, se prezident Miloš Zeman rozhodl, že pošesté už za nimi na oficiální návštěvu nevyrazí. Do Ruska se na oslavy 75. výročí konce 2. světové války ale vyjet chystá. Řeč se stočila i na značně kritizovaný Zemanův výrok, že pokud předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) vyrazí na Tchaj-wan, přestane být jeho přítelem. Miloš Zeman okomentoval v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech také kauzu Rusko vs. starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný.
„Já jsem se rozhodl, protože v Číně jsem byl už pětkát, že tentokrát požádám prvního místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD), aby mě tam zastoupil,“ řekl prezident Zeman v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. Okomentoval to tím, že čínská strana nesplnila to, co slibovala v oblasti investic.
„To, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jenom ne prezident, je jakýsi signál, že bych si přál, aby Číňané, byť chápu, že je může iritovat jak primátor Hřib (Piráti), tak předseda Senátu Kubera, který se chystá na Tchaj-wan. Ale musí pochopit, že tady je prostě jiný politický systém, že my nemůžeme nařídit něco komunálním nebo opozičním politikům. Nu a šťastná země, která nemá opozici, ale obávám se, že té zemi nakonec absence opozice uškodí,“ řekl prezident.
Kubera: Konec přátelství to není
Negativní reakce vyvolal Miloše Zeman svým komentářem k cestě předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Jako důvod tehdy Zeman uvedl, že se obává narušení česko-čínských vztahů.
„Je to zbytečné eskalování. Nemám potřebu se k tomu hlouběji vyjadřovat. Plánovaná cesta rozhodně není protičínská, to určitě ne. Pokud by mě do Číny pozvali, rozhodně tam pojedu,“ reagoval na spor pro Blesk Zprávy Kubera.
Zeman nyní řekl, že o cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan se s Kuberou chce pobavit na jejich plánovaném novoročním obědě. Pokud Kubera neustoupí, zhorší to podle prezidenta ekonomické vztahy Česka s druhou nejsilnější ekonomikou světa. „To bohužel mohu zaručit,“ řekl Zeman.
Zeman: Putin se těší na naše setkání
Kvůli tomu, že Česko přijalo zákon uznávající 21. srpen jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy, se rozčílilo ruské ministerstvo zahraničí. Poradilo Čechům, aby udělali tlustou čáru za totalitní minulostí. To dřív prezidenta Zemana rozčílilo a zvažoval, zda vyrazí do Ruska na oslavy 75 let od vítězství nad nacismem.
„Když jsem teď dostal dopis prezidenta Putina, který se těší na naše setkání, tak si myslím, že právě jemu řeknu, že nějaký šílenec na ministerstvu zahraničí udělal něco, za co se má Rusko stydět,“ předeslal prezident.
Rusko by se podle něj mělo od sovětské okupace distancovat. „Což do jisté míry v minulosti udělalo a ne nám radit, abychom na to zapomněli,“ dodal Zeman. Na oslavy 75 od konce války Zeman do Ruska zamíří.
Zeman připomněl, že při jeho předchozí návštěvě Ruska vyšel v jednom tamním časopisu článek oslavující vojáky účastnící se invaze do Československa, následně si stěžoval u premiéra Dmitrije Medveděva a autor článku byl propuštěn.
„Tak bych asi s dobrotou mně vlastní navrhoval, aby ten - nevěřím, že by to byl přímo ruský ministr zahraničí (Sergej) Lavrov, ale nějaký úředník, který se dopustil tohoto diplomatického faux pas - tak aby opustil svou funkci na ruském ministerstvu zahraničí,“ řekl Zeman.
Rusko vs. Novotný
Napětí mezi Ruskem a Českem vyvolal záměr postavit pomník v pražských Řeporyjích. Starosta Pavel Novotný (ODS) představil vizi postavit pietu vlasovcům - členům ruské osvobozenecké armády - jako upomínku na jejich účast při osvobozování Řeporyjí.
Ruské velvyslanectví bylo touto informací pohoršeno a vydalo prohlášení, že postavení tohoto pomníku by poškodilo česko-ruské vztahy. Spor se rozrostl do takové míry, že Novotný vystoupil v ruské televizi Rosija 1, kde způsobil skandál. Moderátorovi řekl, že „je snad na drogách“ a po několika minutách jej vypnuli.
Někteří poslanci byli jednáním Novotného pohoršeni a obávali se ruské odvety. Pokud si to ruská strana bude přát, je Zeman připraven hovořit i o plánovaném pomníku takzvaným vlasovcům v pražských Řeporyjích, kvůli němuž vyjádřila ruská diplomacie pobouření. Podle Zemana by se vlasovcům neměly stavět podmínky, protože jeden jejich dobrý čin nemůže vyvážit řadu špatných, jichž se dopustili během druhé světové války.
Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300.
vše dobrý až na ten pytel hoven Novotnýho!!