Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Tohle se žene na Česko! Bouře Xaver v Evropě zabíjí

Autor: ČTK - 
5. prosince 2013
18:27

Mohutná bouře Xaver doprovázená vichrem o síle orkánu si vyžádala první lidské životy. Kromě severního Německa a skandinávských zemí nejhůře zasáhla Británii. Bouře svým okrajem se dostane i do Česka. Vítr bude v nárazech dosahovat až 108 kilometrů za hodinu. Kulminovat by měl dnes kolem půlnoci, ale jaho síla je znát už i teď!

"Nejvíce to bude dnes v noci, zítra během dne a v sobotu bude (vítr) slábnout," popsal meteorolog. Vítr bude dosahovat rychlosti až 54 kilometrů v hodině, v nárazech ale až 90 kilometrů v hodině a na horách 108 kilometrů v hodině.

Právě teď nejvíc fouká na Sněžce a v Krušných horách, kde vítr dosahuje v nárazech 72 kilometrů v hodině. Nejsilnější vítr očekávají meteorologové do soboty na Liberecku nebo Ostravsku v polohách od 700 metrů nad mořem. Silný vítr se vyhne jen jihu Moravy.

Mohutná bouře Xaver o síle orkánu dnes udeřila v severním Německu, skandinávských zemích a ve Velké Británii. Ve Skotsku zůstaly desítky tisíc lidí bez elektřiny a na celém severu Evropy byla zrušena řada vlakových, leteckých a trajektových spojení. Uzavřeny byly také školy. V pobřežních oblastech se vztyčují protipovodňové bariéry v obavách ze záplav vysokými mořskými vlnami.

Nebezpečný vánoční stromeček

Silný vítr je znáž už i v Praze. Prostory kolem vánočního stromečku na Staroměstském náměstí musely být uzavřeny, protože z něj silný vichr začal shazovat ozdoby. Zábrany kolem něj však také dlouho nevydržely.

Bouře si zatím vyžádala čtyři lidské životy. Při dopravní nehodě u Edinburghu zahynul řidič kamiónu. Vichr převrátil nákladní vozidlo na několik aut. Podle policie další muž zahynul v Retfordu v parku Nottinghamshire. Spadl na něj strom. Zahynuli i dva lidé na lodi, kterou smetly vlny poblíž Švédska.

Video Varování: Orkán z Grónska zabíjí, valí se na nás! - Reuters
Video se připravuje ...

terezice.palice ( 6. prosince 2013 01:39 )

U nas taky, cely den fici studeny vitr, ale vecer pekne zesilil. Ted to fouka dost, ale zazili jsme i horsi - snad se pocasi do zitra umoudri.

cinderella1 ( 5. prosince 2013 22:33 )

...si muzeme tu diskusi udelat klidne tady, kdyz jinac nedas

j_dc_cv ( 5. prosince 2013 21:05 )

 Proč není diskuze u článku o cikánovi co pásl čtrnáctiletou a vydíral podnikatele? Blesku...?

cinderella1 ( 5. prosince 2013 20:41 )

Ona se ta predpoved neda utrefit na kazdych 10 metru ctverecnich ...tak dekuj panu Bohu za to, ze vas to mine a ze je u vas klid.

cinderella1 ( 5. prosince 2013 20:39 )

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud