Extrémní počasí: Teploty budou nižší o 35 stupňů!

Čekají nás mrazy a sněžení.
Autor: Kateřina Kycltová, Krvs - 
24. listopadu 2010
08:52

Počasí v listopadu si s námi pěkně zahrává! Před dvěma týdny bylo rekordně teplo, teď prý zas bude rekordně zima. Do toho má už dnes (ve středu) napadnout až deset centimetrů sněhu i v nížinách. Na Karlovarsku sněží už od noci. Mohou našemu zdraví tak obrovské teplotní rozdíly ublížit? Podle lékařů nás čekají chřipkové epidemie!

Vzpomínáte na víkend 13. a 14. listopadu? Například v Praze tenkrát bylo 21 °C! Teplotní rekordy padaly na většině míst po republice. Ani ten poslední víkend však nebyl k zahození. Sluníčko bylo sice po většinu dne za mraky, ale teploměry ukazovaly na listopad průměrných 13 stupňů.

Zato tento víkend bude zima pořádná! „Očekáváme, že takzvané ledové dny přijdou na naše území už během dneška. O víkendu budou vrcholit s tím, že ranní teploty mohou klesnout až k -15 stupňům,“ předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová. Oproti teplotám před dvěma týdny je to propad o rovných pětatřicet stupňů!

Na Karlovarsku už sněží

Zima se jako první přihlásila o slovo na západě Čech. Sněží téměř na celém území Karlovarského kraje. Na některých silnicích do rána leželo i několik centimetrů sněhu. Místy se tvořila ledovka a řidičům také znepříjemňoval jízdu nárazový vítr. Všechny úseky silnic jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností.

Zdravotní komplikace přijdou s oteplením

Co tak obrovský teplotní šok znamená pro naše tělo? „Náhlé změny počasí by se měli bát pouze kardiaci nebo starší spoluobčané. Pro běžného občana to nějak zvlášť velké riziko není,“ uvedla praktická lékařka Jana Hrdinová. Problém však podle ní nastane, až mrazy opadnou.

„Když mrzne, tak jsou čekárny vylidněné, pak ale přijde obleva a s ní i chřipkové epidemie,“ upozornila lékařka. Spolu s velkými mrazy by měla i do nížin už během dneška dorazit sněhová nadílka. A díky nízkým teplotám by se měla i udržet! „V listopadu byl v Praze naposledy sníh před dvěma lety a tak velké mrazy byly dokonce až v roce 2007. Je možné, že budou o víkendu padat teplotní rekordy,“ dodala Honsová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kudlankabezbozna ( 24. listopadu 2010 11:05 )

kolemjdouci_clobrda ( 24. listopadu 2010 09:43 )

to může být až o šokujících 45 stupňů

kacota ( 24. listopadu 2010 09:18 )

mna si včera tak navnadil, že namiesto kupovania zimných bot dnes prezerám exotické katalógy

mujboze ( 24. listopadu 2010 09:11 )

...já koukal, koukal - a u nás v Práglu ...furt jen to starý vokoukaný slunce... Váš

swiss111 ( 24. listopadu 2010 09:07 )

porad ho slibuji to oteplovani a porad se nic nedeje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud