Kubera po zvolení senátorům zopakoval, že nejdůležitější pro Senát bude ochrana svobody, demokracie a ústavy. Slíbil, že se je pokusí v souladu se svým nominačním projevem přesvědčit o tom, že se z politika změní ve státníka tak, jako se z odboráře proměnil jeho předchůdce Milan Štěch (ČSSD). Hodlá se také zasazovat o to, aby Senát nebyl pro Sněmovnu "chudším otloukánkem".
Novinářům Kubera později řekl, že rozdíl mezi politikem a státníkem vidí v tom, že státník přistupuje k věcem s větším nadhledem. Podle něj to ale neznamená, že by se musel vzdát svého humoru. Podotkl také, že si roli státníka už nacvičil ve filmu Toman, v němž ztvárnil postavu československého prezidenta Edvarda Beneše.
Nový předseda Senátu doufá v to, že nebude působit v čele horní komory jen nejbližší dva roky. "Chtěl bych být předsedou Senátu šest let," uvedl Kubera, který letos podruhé obhájil senátorský mandát na dalších šest let.
Jako předseda Senátu chce Kubera komunikovat s ostatními ústavními institucemi, považuje to za základ pro stabilitu českého politického systému. "Je to nezbytné i proto, že mezinárodní situace není úplně dobrá," řekl. Uvedl také, že Senát nemusí automaticky fungovat jako opozice vůči vládě a že zákony, které bude považovat za přijatelné, horní komora potvrdí i v případě, že je předloží kabinet. V nynějším Senátu mají opoziční strany výraznou většinu.
Kubera byl s ohledem na vyjádřenou podporu považován za mírného favorita volby. Hlasy mu veřejně přislíbili zástupci ANO a část sociálních demokratů a v prvním volebním kole dostal 35 hlasů, zatímco Hampl jen 22. Kuberovi ve druhém kole asi přibyly hlasy z klubu Starostů, s nimiž podle svého vyjádření v rámci dřívějších dohod původně počítal Hampl. Lidovci ale ve volbách zaostali za očekáváním. Změnu postoje Starostů a příklon k ODS naznačil už před týdnem předseda klubu STAN Jan Horník. "Přece bychom měli využít sílu těch dvou silných klubů, které dohromady mají 36 senátorů," uvedl.
Jednasedmdesátiletý Kubera byl místopředsedou Senátu a dlouholetým primátorem Teplic, v jejichž čele stál od roku 1994. Rodák z Loun vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. Členem Senátu je od roku 2000, letos mandát obhájil. Byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Loni patřil do okruhu možných kandidátů na funkci prezidenta republiky.
Šestapadesátiletý Hampl byl do Senátu zvolen před čtyřmi lety jako nestraník za KDU-ČSL a Zelené. Před nástupem do horní komory byl osm let rektorem Univerzity Karlovy. Pražský rodák Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, je profesorem lékařské fyziologie. Ve svém výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi.