"Výsledky voleb ve Spojeném království podle mě naznačují, že (britská vláda) nemá silný mandát, aby mohla provést tvrdý brexit, což představuje příležitost pro Irsko," uvedl Varadkar, který se stal na počátku června předsedou vládní strany Fine Gael a příští týden nahradí v premiérském křesle Endu Kennyho. Varadkar se bude podle svých slov snažit o hladký průběh jednání o brexitu.

Jednání Británie o odchodu z Evropské unie by podle původního plánu měla začít 19. června. Obyvatelé Irské republiky i Severního Irska, které je součástí Spojeného království, se obávají, že by je v případě takzvaného tvrdého brexitu znovu rozdělila ostře střežená hranice. To by podle nich mohlo ohrozit prosperitu i mír v Severním Irsku. Vyjednání hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem je jednou z priorit EU při jednání o brexitu.

Podle britských médií by takzvanému tvrdému brexitu mohla nyní zabránit severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která se podle všeho s premiérkou Theresou Mayovou dohodla, že jejích deset poslanců v nové sněmovně podpoří menšinový konzervativní kabinet. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová totiž v minulosti několikrát řekla, že její strana je proti tvrdému brexitu.

Voliči v Severním Irsku v loňském červnovém referendu hlasovali pro setrvání země v EU. Proti takzvanému brexitu se jich vyslovilo 56 procent.