Mayová šla do kampaně s náskokem, který v průzkumech přesahoval 15 procentních bodů a dával konzervativcům šanci na zisk dlouho nevídané parlamentní většiny. V posledních týdnech však z výsledků anket vyplývá, že v průběhu necelých dvou měsíců kampaně ztratila okolo deseti bodů. „Ve chvíli, kdy se volební kampaň začala točit kromě brexitu okolo dalších témat, logicky to znamenalo přesun na území, v němž je Mayová slabší a Corbyn silnější,“ vidí zásadní posun kampaně profesor Thomas Leeper z londýnské univerzity LSE.

Tím, že levicový lídr dokázal voliče přesvědčit o tom, že Mayová na rozdíl od něj nehodlá investovat peníze do zdravotnictví a sociální péče, získal podle expertů zpět středové voliče, kteří dříve kvůli antipatiím k jeho osobě byli ochotni podpořit premiérku.

Mayová se navíc neukázala příliš silná ani v debatách o odchodu z EU, o němž voličům neřekla podrobnosti, které si většina z nich přeje slyšet. „Podle mě žádnou strategii pro brexit nemá a můžeme se dočkat toho, že po odchodu z EU nebude žádná dohoda. Zatím jsme neviděli nic, co by napovídalo, že nějaká strategie existuje,“ soudí odborník na vztahy Británie a EU John Ryan.

Premiérce nepomohl ani fakt, že odmítla účast v televizní debatě, a tím se vystavila snadné kritice od politické konkurence. Politologové se shodují, že její kampaň byla výrazně slabší a méně důvěryhodná než kampaň Corbynova.

Lídr labouristů podle nich zdramatizoval volební souboj tím, že získal zpět část bývalých voličů levice, kteří v posledních několika letech změnili preference. „V podstatě jen přesvědčil jádro svých voličů, že by byl důvěryhodným premiérem, nepřetáhl však dost konzervativních voličů,“ podotkl Leeper.

Šance Corbyna na premiérské křeslo proto vidí experti přes jeho mohutný finiš jako mizivé. Některé výzkumné agentury sice tvrdí, že by konzervativci nemuseli získat většinu k sestavení jednobarevné vlády, není však jisté, jaký zisk budou mít skotští nacionalisté (SNP), kteří by mohli podpořit menšinovou vládu labouristů. SNP podle průzkumů ztrácí část voličů ve prospěch skotských konzervativců a může si proti posledním volbám pohoršit, což může oslabit snahy o nové referendum o nezávislosti.

Zatímco šéf labouristů, který chce po volbách v čele strany pokračovat, bez ohledu na výsledek voleb posílil svou vnitrostranickou pozici proti stavu před začátkem kampaně, premiérka, která volby vypsala, aby získala silnější mandát, může na své rozhodnutí paradoxně doplatit.

Pro Mayovou totiž může podle expertů i nevýrazné vítězství znamenat porážku, pokud například nezíská ani většinu 330 z 650 parlamentních křesel, kterou zdědila po předchozím premiérovi Davidu Cameronovi. „Může to pro ni mít vážné důsledky a znamenat, že premiérem bude někdo jiný z konzervativců,“ dodává Ryan.