"Zastupitelé žádné usnesení nepřijali a nelze tedy hovořit o tom, že vydali nějaký verdikt. Věc se tak, bez usnesení ze zastupitelstva, vrátila opět do kompetenčních pravomocí Rady Městské části Praha 2, jež o Zvonařce hlasovala na svém jednání 14.12.," uvedla městská část v tiskové zprávě.

"Zelení toto jednání za zavřenými dveřmi, jehož výsledek je zcela v rozporu s vyjádřenou vůlí zastupitelstva a obyvatel, považují za skandální, a vyzývají radu městské části Praha 2 v čele se starostkou Janou Černochovou k okamžité rezignaci," uvedla organizace Strany zelených (SZ) z Prahy 2 v tiskové zprávě.

"Souhlas s výstavbou u roubenky, a to v utajení za zavřenými dveřmi, aniž by byl návrh usnesení zveřejněn na programu jednání rady, je plivnutím do obličeje obyvatelům Zvonařky a také více než 1700 signatářům a signatářkám petice proti výstavbě," doplnila zastupitelka Kateřina Jechová (SZ).

Městská část není vlastníkem majetku, sousedních pozemků, ani přímým účastníkem řízení, proto nemůže podle místostarosty Václava Vondráška (ODS) do procesu vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení nijak zasahovat. Na jednání zastupitelstva dále řekl, že smlouva s investorem, kterou označil za "dohodu gentlemanů", by podle něj byla lepší než nic, byť obtížně vymahatelná. Opozice ji tehdy označila za "cár papíru".

Ve schváleném usnesení rady je i část návrhu SZ, aby se městská část pokusila roubenku i s pozemkem odkoupit. Do jednání s majitelem má vstoupit, pokud do roka nebude mít souhlas všech orgánů státní správy se stavbou. "Dlouhodobě se Praha 2 snaží donutit investora ke změnám projektu tak, aby projekt v nejvyšší možné míře prospěl svým sousedům a okolí - což se daří," píše se dále v tiskové zprávě městské části. O projektu se jedná už devět let, dosud ho Praha 2 vždy odmítala.

Investor plánuje stavbu s 35 byty a 42 garážemi ve dvou podzemních podlažích. Nad úroveň okolního terénu má vystupovat skleněný trojúhelníkový hranol, zbytek domu má tvořit terasovitý objekt přiléhající k opěrné zdi. Opravenou roubenku nabízí městské části k využití.

Památkově chráněná roubená vila má tři obytná patra s přibližně 20 místnostmi a technický suterén. V době druhé světové války ji využíval jako ubytovnu Hitlerjugend, po válce ji získala Univerzita Karlova, která ji používala jako kolej pro prominentní studenty z Afriky a Asie. V 80. letech byla upravena pro pracoviště Prognostického ústavu Akademie věd ČR, po revoluci část Vysoké školy ekonomické. Nyní je po restituci v rukou soukromého majitele.