K uzavřené srbsko-chorvatské hranici Berkasovo-Bapska v noci přišlo asi 5000 běženců, kteří míří na sever Evropy. Ráno chorvatští celníci opět začali uprchlíky do země v malých skupinách pouštět. Chorvatské ministerstvo vnitra v aktuálním přehledu uvádí, že do 09:00 SELČ do země vstoupilo 926 migrantů, za celý čtvrtek to pak bylo přes 6200 uprchlíků.

Ministři vnitra Srbska a Chorvatska Nebojša Stefanović a Ranko Ostojić se dnes sešli na srbsko-chorvatském přechodu Batrovci-Bajakovo, aby projednali tranzit uprchlíků a situaci na nedalekém přechodu. Ministři se mimo jiné dohodli na tom, že registrační doklady vyhotovené v Srbsku budou migrantům sloužit jako dokument pro snadnější průchod Chorvatskem. "V současné době jsou migranti registrováni v několika zemích a my ty informace nevyužíváme efektivně," řekl Stefanović.

Ostojić podle portálu dnevnik.hr řekl, že dalším tématem rozhovoru se Stefanovičem byla krátkodobá dohoda o regulaci průchodu běženců na přechodu Berkasovo-Bapska. Chorvatský ministr dodal, že jakmile bude dokončen zimní tranzitní tábor ve městě Slavonski Brod, nebude již tento přechod využíván a uprchlíci budou rovnou ze srbského příhraničního Šidu převáženi do Brodu.

Velké problémy se zvládáním uprchlické krize hlásí dvoumilionové Slovinsko. Premiér Cerar oznámil, že Lublaň požádala EU nejen o policisty, ale také o finanční podporu ve výši 60 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). Peníze chce využít k péči o uprchlíky.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména do Německa a Švédska. Lublaň ale tvrdí, že sama současnou vlnu běženců nezvládne, neboť země má kapacitu na péči o 2500 běženců denně. Chce také, aby sousední Chorvatsko pouštělo uprchlíky v menších počtech, aby je Slovinsko dokázalo registrovat a zaopatřit.

Kvůli nedostatku policistů, kteří jsou nasazeni ke zvládání uprchlické krize, dnes Slovinsko zrušilo sobotní fotbalové derby mezi Mariborem a lublaňskou Olimpijí. Zrušení zápasu, na který běžně kvůli jeho rizikovosti dohlížejí stovky policistů, rozčílilo fanoušky obou klubů. Ti tvrdí, že se na událost připravovali řadu měsíců.

Na dočasně uzavřené slovinsko-rakouské hranici u Spielfeldu se během noci shromáždilo asi 2500 běženců, kteří chtěli pokračovat přes Rakousko do Německa. V rakouském tranzitním táboře ve Spielfeldu byla noc podle médií poklidná. Krátce po východu slunce se ale několik stovek běženců rozhodlo pokračovat do Německa po vlastní ose a část se vydala na cestu po kolejích, což zkomplikovalo železniční provoz.