"Člověk musí být soudný. Jsou funkce, kde člověk v 64 letech může kandidovat, ale u hejtmana si myslím, že musí být člověk akční, fyzicky, psychicky stoprocentně fit. Mohu odpovědně říci, že v tuto dobu ano, ale nedovedu si to představit v 68 letech," řekl. Připomněl, že už nyní je nejstarším hejtmanem v ČR.

Rok a měsíc, které do předpokládaného termínu voleb chybí, bude Šlajs pracovat pro kraj. Skutečnost, že nebude opět kandidovat, mu podle jeho slov umožní, že nebude muset dělat žádné kompromisy, které jsou v politice nutné.

"Užil jsem si v politice dost, byl jsem čtyři roky zastupitelem města Plzně, deset let jsem byl zastupitelem kraje, pět let poslancem Poslanecké sněmovny a člověk má vědět, kdy dost," dodal Šlajs. Nechce v budoucnu být ani řadovým členem zastupitelstva, nechce se ucházet ani o další funkce, například kandidovat v senátních volbách. "Senát mě naprosto nezajímá," řekl Šlajs.

Lídra kandidátky pro volby zatím krajští představitelé neřešili, řekl Šlajs. Potvrdil to plzeňský primátor a předseda městské ČSSD Martin Zrzavecký i hejtmanův náměstek Ivo Grüner. Nechtějí zatím konkrétně komentovat, kdo by mohl být lídrem kandidátky. Do strany ale nedávno vstoupil bývalý ředitel plzeňské firmy Škoda Transportation Josef Bernard. Právě jeho jméno se v souvislosti s volbami často skloňuje. Sám Šlajs řekl, že Bernard je jeho kamarád. "A má mou plnou důvěru," konstatoval. Připomněl ale, že teprve o víkendu ústřední výbor strany schválil volební řád. Na řadě tak bude stranická debata, okresní a krajská konference. Kandidátka pro krajské volby bude hotová až na jaře, řekl Šlajs.

"Pakliže pan Bernard bude chtít kandidovat, pak je určitě vážný kandidát na lídra kandidátní listiny, to je ale věc členské základny, která o tom teď začne diskutovat. Zatím je příliš brzo. Pan Bernard je silná osobnost a já osobně si ho jako lídra dovedu představit," uvedl Zrzavecký. I on zdůraznil, že každý okres může navrhovat své adepty na lídra kandidátky, o který se bude debatovat. Podle Grünera si ČSSD v kraji dělala vlastní průzkum a zjišťovala asi u šesti sedmi lidí, jakou mají oslovitelnost u veřejnosti.

Bernard dnes ČTK řekl, že do ČSSD vstoupil mimo jiné proto, že je to přísně demokratická strana. "O tak závažných věcech, mezi které patří kandidatura na hejtmana, rozhodují členové strany v primárkách. Kdyby snad členská základna shledala, že bych mohl ČSSD reprezentovat v krajských volbách, pak budu tuto nabídku seriózně zvažovat," řekl.

V pořadí čtvrtý hejtman Plzeňského kraje Šlajs je ve funkci od ledna 2014. Tehdy i přes protesty části veřejnosti v čele kraje vystřídal Milana Chovance, který se po parlamentních volbách z podzimu 2013 vzdal hejtmanského křesla a později se stal ministrem vnitra.

Petici proti zvolení Šlajse hejtmanem podepsalo v roce 2013 na internetu téměř 2800 lidí. Důvodem byla jeho funkce předsedy útvarové organizace KSČ a staršího instruktora v politickém oddělení divizního velitelství předlistopadové komunistické armády. Terčem kritiky se stalo i to, že vystudoval Vysokou politickou školu ÚV KSČ.

Lada Pešková jpt