"Vláda i FARC se zavazují rozhodným dílem přispívat k objasnění všeho, co se odehrálo během konfliktu," přečetl novinářům společné prohlášení kubánský prostředník vyjednávání Rodolfo Benítez. Komise, v níž budou mít své členy jak úřady, tak povstalci, bude mimosoudním orgánem, který bude vyhledávat a dokumentovat případy válečných zločinů či provinění proti lidskosti, avšak nemá navrhovat tresty. Zda dojde ke stíhání zjištěných případů, budou muset rozhodnout soudy.
Levicoví rebelové trvají na tom, že žádný z jejich předáků by v případě dosažení mírové dohody a složení zbraní neměl putovat za mříže. Právě kvůli této podmínce čelí prezident Juan Manuel Santos, který na ukončení konfliktu postavil svou úspěšnou prezidentskou kampaň v loňských volbách, kritice ze strany odpůrců vyjednávání.
Mírové rozhovory, jejichž cílem je ukončit nejdéle trvající ozbrojené povstání v Latinské Americe, pokračují navzdory několika nebývale rozsáhlým útokům armády na pozice rebelů, kteří v reakci na ně přerušili jednostranné příměří. Boj FARC a dalších povstaleckých skupin už stál za více než půl století život 220.000 lidí a miliony dalších vyhnal z ohrožených regionů.
kpc