Keňský deník Daily Nation s odvoláním na svědky události napsal, že ozbrojenci překvapili dělníky v lomu v době, kdy spali ve stanech. Prý oddělili muslimy, které ušetřili, a vyznavače jiných náboženství pozabíjeli. Některé oběti byly zastřeleny, jiným útočníci usekali hlavy.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta v reakci na útok prohlásil, že jeho země "neustoupí ve válce" proti islamistům ze Šabábu. "Je to válka proti Keni a Keňanům. Je to válka, ve které musí bojovat každý z nás," prohlásil Kenyatta během televizního projevu. Prezident zároveň oznámil, že v reakci na krveprolití přijal rezignaci současného policejního šéfa Davida Kimaiya a nominoval nového ministra vnitra, který nahradí dlouho kritizovaného Josepha Ole Lenkua.

Na konci listopadu přepadla asi stovka členů radikálního hnutí Šabáb 50 kilometrů od Mandery linkový autobus směřující do Nairobi a zabila 28 jeho pasažérů. Útočníci tehdy ve voze identifikovali osoby nemuslimského vyznání a postříleli je. Podle mluvčího Šabábu šlo o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase.

Milice Šabáb bojují proti somálské vládě ve snaze zavést v zemi islámské právo šaría. V poslední době mají v Keni na svědomí mnoho teroristických útoků, které připravily o život více než 130 lidí. Chtějí jimi docílit stažení keňské armády z vojenské mezinárodní mise Amisom, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie. Keňské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti už od loňského krvavého útoku na nákupní středisko v Nairobi, při němž zahynulo 67 lidí.