"Koncentrace takzvaných 'free tour' je enormní. Místo před Staroměstskou radnicí se ruší a průvodcovské služby se tam nabízet nebudou," vysvětlil Novotný. Nově tržní řád určí několik jiných míst, například roh Staroměstského náměstí a Pařížské ulice, konec Celetné ulice u Staroměstského náměstí, roh Jindřišské a Václavského náměstí nebo před stanicí metra Malostranská.

Zrušení stanoviště před radnicí přivítalo Sdružení průvodců ČR. "Pokud ale budou zřízena jiná místa, mají smysl pouze v případě, že bude kontrolováno, zda ten, kdo prohlídky a výlety organizuje, má oprávnění k podnikání na území Prahy, případně v České republice," sdělila Hana Fuková ze sdružení. "Roky usilujeme o zařazení odborného průvodcovství mezi vázané živnosti a souhlasíme se zkouškami," uvedla. Nemělo by ale podle ní smysl přezkušovat průvodce, kteří již třeba mají odborné a jazykové zkoušky.

Novela tržního řádu vejde v platnost 15 dní po jejím zveřejnění ve věstníku vyhlášek, podle Novotného asi od 5. listopadu. Situaci ale nevyřeší, podle Novotného je třeba změna zákona. Praha chce proto oslovit ministerstvo pro místní rozvoj. "Průvodcovství je vedeno jako živnost volná. V 90. letech převládl názor, že trh si to přebere. Jenže trh si nevybral to nejkvalitnější, ale to nejlevnější," řekl k tématu již dříve Novotný.

Praha by chtěla zavést zkoušky z jazyka a historie a rovněž možnost přezkoušení držitelů licence. Tak to funguje například u Pražské informační služby (PIS), kde školení trvá od podzimu do jara. Mezi požadavky jsou zkouška z cizího jazyka, znalostí metodiky průvodcovské práce, geografie cestovního ruchu nebo historie a dějiny umění. V Praze aktivně působí podle odhadu magistrátu zhruba 800 průvodců, z toho jich 400 pracuje pro PIS. Ta celkem registruje 2500 držitelů odznaku průvodce, většina z nich ale práci buď nevykonává, nebo jen sezonně.