Kyjev dříve doufal ve zrušení unijních víz od Nového roku, avšak Zerkalová připustila, že teprve od ledna 2015 začnou ukrajinské úřady vydávat svým občanům nové cestovní pasy s biometrickými prvky, které se jeví jednou z podmínek zrušení víz.

"Zrušení vízového režimu nebude možné, dokud EU nevyhodnotí, jak se odehrává vydávání (pasů), jak systém funguje a jak jsou chráněny pasy ze sériové výroby. Na vyhodnocení je zapotřebí čas," připustila ukrajinská diplomatka.

Nutnou podmínkou také je, aby bez problémů fungovaly nejen nové pasy, ale také ochrana státních hranic a ukrajinská policie. Naopak válka na východě Ukrajiny prý rozhodnutí EU neovlivní, pokud Kyjev zajistí, že "ani jeden člověk z východu, který se dostal na ukrajinské území nelegálně, nebude moci získat ukrajinský pas a odjet bez víz do EU".

Ukrajina v programu Východního partnerství, který EU zahájila v Praze v roce 2009 se šesti postsovětskými státy, dospěla k uzavření dohody o přidružení a volném obchodu, která se nyní ratifikuje v členských zemích "osmadvacítky". Součástí programu je také uvolnění vízové politiky.

Jako první splnilo podmínky pro bezvízové cestování do schengenského prostoru letos v březnu Moldavsko, jehož občané od května nepotřebují k cestám do Evropské unie kratším 90 dní žádná víza.