Velení armády popřelo, že by za mimořádným opatřením byla snaha o státní převrat. Současná prozatímní vláda, jejíž odstoupení část demonstrantů požaduje, zůstává nadále u moci. Vojáci obsadili thajské televize a zavedli v zemi cenzuru; armáda vyzvala demonstranty z vládního i protivládního tábora, aby předešli jakýmkoli násilným střetům.

Prozatímní thajský premiér Niváttumrong Búnsongpajsan prohlásil, že se sejde s šéfem armády k jednáním o co nejrychlejším možném ukončení politické krize v zemi. Ministerský předseda rovněž vyzval volební komisi, aby 3. srpna zorganizovala předčasné volby. Původně se thajská vláda s volební misí dohodla na termínu hlasování 20. července.

Thajský expremiér Tchaksin Šinavatra, jehož svržení při vojenském puči v roce 2006 v Thajsku zahájilo vleklou politickou krizi, dnes ze svého dobrovolného exilu v Dubaji řekl, že vyhlášení stanného práva "se dalo očekávat". Zároveň vyjádřil naději, že žádná strana nynějšího konfliktu "nebude porušovat lidská práva a poškozovat demokratický proces ještě víc, než už poškozený je".

Poslední vlna protestů, jejichž cílem je skoncovat právě s vlivem Šinavatry na thajskou politiku, trvá už od loňského listopadu a zemřely při nich na tři desítky lidí; dalších zhruba 800 osob bylo zraněno.

Vyhlášení stanného práva se opírá o zákon dávající vojsku možnost zasáhnout v době krize. Armáda k němu prý sáhla kvůli tomu, že dlouhodobé protesty "by mohly mít vliv na bezpečnost země a bezpečí lidských životů a veřejného majetku". Podle prohlášení ministra spravedlnosti se vyhlášení stanného práva nijak nedotklo funkčnosti vlády, která má stále "pevnou moc, aby řídila zemi".

Hlavní turistická sezona v Thajsku již skončila, české cestovní kanceláře již do země zájezdy nepořádají. Varování českého ministerstva zahraničí se tak týkají zejména individuálních cestujících. MZV upozorňuje na možné konání dalších masových demonstrací v hlavním městě Bangkoku. "Tyto demonstrace a protesty, které se koncentrují zejména v Bangkoku, mají na turisty minimální vliv. Bangkok je zpravidla tranzitním městem, kde turisté netráví dovolenou," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

Podle agentury DPA kromě cenzury médií mimořádné opatření vojákům mimo jiné umožňuje nařídit zákaz vycházení, podnikat domovní prohlídky bez předběžného souhlasu soudu, zadržet osoby bez zatykače a zakázat demonstrace a proti jejich účastníkům použít zbraně.

Zatím není jasné, jak se bude stanné právo projevovat na běžném životě lidí. Vojáci sice v obsazených televizích odvysílali zprávu o vyhlášení stanného práva a výzvu ke klidu, ale jinak do chodu země nezasahují. Život v rozlehlé metropoli Bangkoku s deseti miliony obyvatel pokračuje jako jindy, napsala agentura AP. Školy, obchody i turistické památky zůstávají otevřené a doprava proudí jako obvykle.

Na hlavní silnici před jedním z nejluxusnějších nákupních středisek lidé okukovali vojáky v džípech s vystrčenými samopaly, kteří krátce odkláněli provoz. Nálada ale nebyla napjatá a lidí se zastavovali, aby si vojáky vyfotili, nebo si s nimi dokonce pořídili autoportrét "selfie".

Thajská armáda stála od konce absolutistické monarchie v roce 1932 za 11 převraty v zemi, do současné politické krize zatím nezasahovala. Minulý týden ale šéf thajských pozemních sil pohrozil možnou intervencí, pokud budou násilnosti pokračovat.

Prozatímní vláda premiéra Búnsongpajsana, v níž mají zásadní vliv Šinavatrovi stoupenci, chce na léto vypsat předčasné volby, které by měly být cestou z krize ohrožující druhou nejsilnější ekonomiku jihovýchodní Asie. Protivládní demonstranti však volby odmítají, neboť jejich tábor by je pravděpodobně prohrál, a žádají jmenování neutrálního premiéra.

Šinavatrovi stoupenci z tábora takzvaných červených košil se po výzvě armády nechali slyšet, že v protestech neustanou do té doby, než budou vypsány nové volby.

Na novou situaci v Thajsku zareagovalo i Japonsko, které je v zemi významným investorem. Mluvčí vlády v Tokiu prohlásil, že kabinet je vývojem velmi znepokojen. Také Spojené státy, které po převratu v roce 2006 zastavily Thajsku pomoc, uvedly, že situaci bedlivě sledují.