"Část našich poslanců, kteří mají s tímto návrhem zákona problém, tak opustí jednání Poslanecké sněmovny, a předpokládám, že i někteří budou pro zrušení lustračního zákona," uvedl po jednání klubu ANO jeho šéf Jaroslav Faltýnek. "Můj odhad je, že větší polovina našich poslanců bude pro zamítnutí zrušení lustračního zákona a z té menší poloviny polovina může hlasovat pro a polovina opustí jednací sál," odhadl pak počty hlasujících.

Podle informací ČTK zvolí podobný postup i koaliční sociální demokracie. ČSSD doporučila svým poslancům, kteří nejsou proti komunistickému návrhu, aby odešli ze sálu. Šéf poslanců sociální demokracie Roman Sklenák dnes na tiskové konferenci uvedl, že kdyby KDU-ČSL nedávala v uplynulých dnech silná prohlášení o opuštění vlády, Sněmovna by měla jednání o lustracích dávno za sebou. "Bohužel díky mediálnímu zájmu se to projednávání protahuje," řekl Sklenák.

Poslanci ČSSD se dnes dohodli, že téma rušení lustračního zákona bude pro ně dneškem uzavřeno. Místopředseda klubu Jeroným Tejc řekl, že není správné, aby poslanci zamezovali diskuzi o návrhu zákona. "Byl by to nebezpečný precedens, který by mohl být uplatňován při schvalování dalších zákonů," uvedl Jeroným Tejc.

Faltýnek je přesvědčen, že komunistický návrh na zrušení lustračního zákona neprojde. Kvůli lustracím byl dnes na klubu koaličního spojence diskutovat lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Podle hnutí ANO, kde někteří kritizují například časovou neomezenost lustračních zákonů a to, že pracují s "presumpcí viny", jsou lidovci připraveni diskutovat o novele zákona, která by snížila množství lidí, na které se zákon vztahuje.

"My jsme zásadně proti zrušení lustračního zákona. Byť současná koalice s panem prezidentem ho na některých ministerstvech pro některé vyvolené přestala aplikovat," řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Proti zrušení lustrací se dlouhodobě staví i ODS. Poslanci hnutí Úsvit dnes řekli, že návrh KSČM dnes nepodpoří. Chtějí ale iniciovat takovou změnu zákona, která umožní získat lustraci lidem, které soud očistí od nařčení ze spojení s totalitním režimem.

Odmítnutí komunistického návrhu při hlasování na plénu Sněmovny mají v plánu i lidovci. Potvrdili to na tiskové konferenci po dnešním jednání svého poslaneckého klubu.

Lidovci již minulý týden ohlásili, že pokud Sněmovna postoupí návrh KSČM do dalšího projednávání, odejdou z vlády. Další koaliční strany ČSSD a hnutí ANO navzdory tomu nehodlají své poslance zavazovat k zamítnutí normy už v úvodním kole.

Z dosavadních vyjádření některých vládních politiků se ale nejeví jako příliš pravděpodobné, že by se koalice kvůli lustračním zákonům rozpadla. Je spíše možné, že KSČM s předlohou ve Sněmovně neuspěje. Zákony znemožňují exponentům komunistického režimu včetně třeba evidovaných spolupracovníků někdejší Státní bezpečnosti působit ve státní správě.