Více než dvoutýdenní vření v kyjevských ulicích je výsledkem Janukovyčova rozhodnutí nepodepsat připravenou dohodu s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Situaci vyhrotil policejní zákrok na kyjevském náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených. Bez potyček se ale neobešly ani následné protesty před sídlem prezidentské kanceláře.
"Viníci musejí nést odpovědnost...," řekl Janukovyč a podle agentury ITAR-TASS dodal, že mu jde o potrestání "viníků z obou stran", tedy demonstrantů i policistů, pokud během protestů porušili zákon.
Prezident už podle agentury Interfax požádal generálního prokurátora o okamžité propuštění těch zadržených demonstrantů, kteří se nedopustili závažnějších prohřešků. Ukrajinský exprezident Leonid Kravčuk v této souvislosti prohlásil, že Janukovyčův krok není zásahem do pravomocí justice, neboť propuštění demonstranti budou za své činy nadále stíháni.
Janukovyč uvedl, že nastal čas otočit "ostudnou stránku" v ukrajinských dějinách, čímž asi myslel statisícové demonstrace v centru Kyjeva po kontroverzním policejním zákroku. Agentura Reuters ale upozornila, že Janukovyč nenaznačil žádnou změnu své politiky, ani ochotu vyslyšet volání opozice po odstoupení vlády a uspořádání předčasných voleb. Šéf státu nesdělil ani žádné podrobnosti k pátečním jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která vyvolala u opozice podezření, že země je vtahována do celní unie vedené Ruskem, místo aby pokračovala v procesu přidružení k EU.
Janukovyč podle britské zpravodajské stanice BBC přislíbil nejspíše ve středu vyslat do Bruselu delegaci v čele s prvním vicepremiérem Serhijem Arbuzovem k jednáním o asociační dohodě s Evropskou unií.
"Chceme dosáhnout takových podmínek, které uspokojí Ukrajinu, ukrajinské výrobce a ukrajinský lid," řekl Janukovyč. "Pokud najdeme porozumění a pokud dosáhneme kompromisu, bude následovat podpis," dodal.
Janukovyč i Kravčuk označili za možný termín podpisu březen. Janukovyč zdůraznil, že klíčovým problémem jsou peníze. "Každé reformy si žádají financování. Pokud nebude dostatek financí, reformy se zpomalí," řekl prezident.
Janukovyč ale také prohlásil, že Ukrajina se neobejde bez těsných hospodářských vztahů s Ruskem. "Nemůžeme mluvit o budoucnosti bez jednání o obnově obchodních vztahů s Moskvou," řekl. Za příklad označil dodávky ruského plynu, za které Ukrajina nezvládá Moskvě hradit účty. Rusko ale podle Janukovyče souhlasí s diskuzí o cenách za tuto komoditu.
Schůzka čtyř politiků byla podle mluvčí exprezidenta Viktora Juščenka zamýšlena jako "první krok ke svolání celonárodního kulatého stolu za účasti prezidentů, opozice, mládeže a zástupců občanské společnosti". K jednacímu stolu v kyjevském paláci kultury se ale dnes nedostavil nikdo z opozičních vůdců. Podle předsedy opoziční strany UDAR Vitalije Klička opozice neobdržela žádné pozvání. K jednání je navíc ochotna přistoupit ve chvíli, kdy ke kulatému stolu zasednou i představitelé zemí Evropské unie a jednání bude mít přesný a předem dohodnutý program.
Razantně odmítl kulatý stůl poslanec opoziční strany Vlast Mykola Tomenko. "Političtí důchodci o budoucnosti Ukrajiny rozhodovat nebudou," prohlásil o angažmá bývalých prezidentů.
Ve štábu opozice v kyjevské odborové centrále se dnes s opozičními vůdci Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Po setkání novinářům bez dalších podrobností řekla, že schůzka byla "velmi plodná".
S opozicí se večer setkala také šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, která předtím jednala s Janukovyčem. Podle Interfaxu s prezidentem hovořila o "všech potřebných otázkách".