Průmyslovka v Kamenickém Šenově je nejstarší sklářskou školou v Evropě. Umělecká škola se ale dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je sotva ze 40 procent. "Na konci září v Šenově studovalo 57 dětí, z toho 36 Čechů a 21 bylo cizinců," řekla ČTK vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová. Škola zaměstnává 19 lidí. Kolč stál v čele školy od poloviny loňského roku. Vystřídal dlouholetého ředitele Františka Janáka, kterého předchozí sociálně demokratické vedení kraje odvolalo kvůli údajným chybám při vedení školy. Janák se ale hlavně snažil zabránit snahám kraje školu v Kamenickém Šenově sloučit se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru. Janák se s krajem kvůli svému odvolání soudí.
"Chceme situaci ve škole uklidnit, ten současný stav, kdy se pedagogové i děti věnují především zachraňování školy a už méně konkrétní pedagogické činnosti a učení, není ideální. Zvlášť v době, kdy se začínají rodiče rozhodovat, kam své děti pošlou studovat," řekl k situaci ve škole Půta. Cílem nového výběrového řízení je podle hejtmana najít takového ředitele, který bude schopen školu stabilizovat, nejlépe ve spolupráci s významnými zaměstnavateli - především s tamní Preciosou. "Měl by dát škole lepší jméno, než má dnes," dodal Půta.
V Libereckém kraji jsou tři sklářské školy - v Kamenickém Šenově, Novém Boru a Železném Brodu. Dohromady na nich studuje téměř 470 žáků, z toho ale jen 210 je skutečně ve sklářských oborech. Kraj stojí udržení těchto oborů nemalé peníze. "Zatímco průměrné roční náklady na žáka střední školy dosahují 57.000 korun, u studentů sklářských škol je to 200.000 korun," řekla již dříve Princová. Peníze, které kraj dává do svých uměleckých škol, musí ubrat jinde, navíc jim ještě přidává zhruba sedm milionů korun na provoz sklářských hutí.