Kajnar, primátor a krajský předseda sociálních demokratů, dvakrát neúspěšně napadl kandidátní listinu ČSSD v kraji. Ostravská ČSSD ho v tomto týdnu navíc vyzvala k tomu, aby se vzdal svého členství ve straně. Kajnar to však odmítá. "Rozhodně nechci zbaběle opustit sociální demokracii," řekl.

Primátor u soudu neuspěl s dvěma předběžnými opatřeními, ale proti poslednímu rozhodnutí podal odvolání a je případně připraven na ostravskou ČSSD kvůli údajně nedemokratickým praktikám při sestavování kandidátní listiny podat žalobu.

Kajnar je přesvědčen, že byl nejprve odstaven z předsednictva strany a pak z kandidátní listiny, protože bylo nutné zbavit se lidí, kteří by podporovali Sobotku. Připomněl, že Rykala stejně jako další členka ostravské ČSSD Lenka Fojtíková se na povolebním jednání předsednictva strany postavili proti Sobotkovi. Podle Kajnara bylo také snahou ostravské ČSSD dostat na kandidátku co nejméně příznivců Lubomíra Zaorálka, který je Sobotkovým příznivcem. "Otevřeně řečeno, kdyby měli ještě trochu více síly, tak na kandidátku nepustí ani Luboše (Zaorálka). Čím méně příznivců Sobotky, tím to pro ně bylo lepší," uvedl Kajnar. Domnívá se, že podobně to fungovalo i v jiných regionech.

"Mně tahle konstrukce připadá naprosto šílená. Bohužel vím, kdo panu primátorovi tyto informace nosí. Jsou to lidé, kteří právě na brněnském sjezdu běhali po výstavišti a sháněli hlasy pro Michala Haška," uvedl Novák. Dodal, že tito lidé dnes nejsou součástí hlavního proudu v ČSSD a snaží se očernit některé členy ostravské ČSSD, kteří v pondělí rozhodovali na ostravské okresní konferenci strany. Právě na této konferenci padla výzva, aby Kajnar stranu opustil. "Je to vnitřní boj a je to nechutné," uvedl Novák, který se chce s Kajnarem osobně setkat.

Právě Novák má největší šanci převzít po Kajnarovi žezlo krajského předsedy. O novém krajském vedení bude ČSSD rozhodovat v pondělí v Havířově. Novák vyloučil spekulace, že by Kajnara účastníci konference chtěli zbavit členství ve straně. "Nikdo ho v pondělí nebude na krajské konferenci vylučovat," uvedl.

Kajnar tvrdí, že v ohrožení je nyní i jeho působení v čele ostravské radnice a podle jeho mínění se ostravská ČSSD pokusí v zastupitelstvu získat dostatečnou podporu pro to, aby byl odvolán. "V tuto chvíli jsou v defenzivě po tom, co se stalo v Praze. Kdyby byla síla na jejich straně, tak už bych byl odvolán," řekl Kajnar.

Rykala už ve středu odmítl, že by Kajnar měl předčasně skončit ve funkci primátora. "Nic takového nezaznělo ani na konferenci, ani na jednání okresního výkonného výboru, a myslím si, že to nikdo ani nebude požadovat," uvedl Rykala. Řekl, že existuje usnesení okresního výkonného výboru, podle něhož se má ve městě personálně stabilizovat klub ČSSD a nemá se měnit rada města.

ČSSD řeší spor dvou stranických křídel zastoupených předsedou strany Sobotkou a místopředsedou Haškem. Sobotka byl nejprve po volbách odstaven z vyjednávacího týmu a část předsednictva ho vyzvala, aby kvůli slabému volebnímu výsledku odstoupil z čela ČSSD. Ve středu se potvrdilo, že se pět sociálních demokratů, včetně Haška, se v sobotu po volbách sešlo s prezidentem Milošem Zemanem, což většina z popírala.