"Projekt vznikl z motta ´tauschen & teilen´, tedy ´vyměňovat & sdílet´. První zkušenosti jsou pozitivní. Největší zájem je o domácí planetárium, na něj asi budeme zapisovat zájemce do pořadníku," uvedla Fintorová.
Dohromady si návštěvníci institutu mohou od minulého týdne vypůjčit na pět desítek různých předmětů, které jsou rozděleny do tří sektorů - outdoor, dílna a experiment. V nabídce jsou kromě jiného stan, fotbalové branky, dětský padák, různé nářadí pro kutily, ale i odšťavňovač, šicí stroj, sportovní kamera či projektor.
Zájemci o vypůjčení některého ze zmiňovaných předmětů stačí předložit občanský průkaz a členský průkaz do stávající klasické knihovny institutu, který dospělé přijde na osm eur (216 korun) ročně. Ušetřit tak mohou lidé, kteří například potřebují nářadí na práce do domácnosti, jejichž zapůjčení v běžné půjčovně by vyšlo dráž než v institutu.
Knihovna dobrých věcí, jak se nový projekt nazývá, kauci za půjčení předmětů nevybírá. Zájemce je může používat sedm dnů a pak vrátit. Do nabídky institut vybral věci, které nějakým způsobem souvisí s Německem. Například k šicímu stroji přidal poznámku, že Adam Opel, zakladatel společnosti Opel, původně nevyráběl auta, ale právě šicí stroje.
Současně s rozběhem nového projektu institut připravuje semináře a tvůrčí dílny, na kterých se návštěvníci naučí šít na stroji, péct chléb či rozeznat hvězdy, a to právě s pomocí přístrojů z jeho sbírky.