Festival se koná 10. až 14. září. Při minulých ročnících vznikl díky němu ve městě například velkoformátový obraz britského krále Eduarda VII. s takzvanou selfie tyčí v Denisově ulici, Batman v areálu fakultní nemocnice nebo Masaryk na protileteckém krytu v Bezručových sadech. "Festival už několik let dává moderní umělecký ráz městu, ve kterém vznikl v roce 2007 jako neformální skupina umělců uvnitř graffiti komunity. Díky trvalé podpoře města Olomouce a dalších partnerů vyrostl až do dnešní podoby street artových festivalů, které působí po celém světě," uvedla Junkerová.

Festival budou letos hostit prostory Kina Metropol, Coffee Library ve Zbrojnici, Passingerův mlýn a hostel Long Story Short. Přehlídka začne příští pondělí v Kině Metropol přednáškou Pasty Onera O street artu. Na něj naváže filmová premiéra dokumentu The Banksy Job, což je pseudonym anglického street artového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény, jehož skutečná identita je neznámá. "Fanoušky street artu potěší také český umělec Chemis, který bude malovat na kotelnu v místě mezi Přírodovědeckou fakultou a U-klubem v úterý," uvedla Junkerová.

Součástí přehlídky bude také středeční křest univerzitního komiksu scenáristy Martina Šinkovkého a výtvarníka Ticho762 s názvem 1918 a 1968, po setmění pak ožije nádvoří areálu Zbrojnice animací, kterou připraví umělci Pauser a Ticho762 na tablet. Diváci v něm uvidí zrod animovaného příběhu, projektovaného přímo na budovy.

Hlavní část festivalu se odehraje u Passingerova mlýna v centru města. Velkoplošnou malbu na stěnu budovy začne jeden z nejtalentovanějších street artových umělců Wild Drawing, původem z Bali, malovat už v neděli 9. září. Ve čtvrtek bude pro diváky přímo naproti mlýnu připraveno zázemí s občerstvením, workshopy a dílnou pro děti. Festival končí v pátek výstavou obrazů dvojice umělců Pausera a Ondřeje Konupčíka v hostelu Longstory Short. Více informací je na stránkách www.streetart-festival.cz.