"Roztančená ulice byla součástí festivalu od počátku akce. Výhodou Šumperka je, že jím prochází pěší zóna, nejezdí zde auta. Soubory se tak mohou představit ve městě a přilákat diváky, aby se na ně přišli podívat. Je to velmi navštěvovaná akce," řekla dnes ČTK ředitelka festivalu Libuše Březovská. Podle ní si akci užívají i samotní účinkující. "Loni nám před akcí sprchlo a tanečníkům se moc nechtělo, nechtělo se jim chodit ani na chúdách, které jsme tady měli. Když ale viděli diváky, jak na ně čekají, zcela je to strhlo a atmosférou se nechali zcela pohltit," doplnila Březovská.

Její slova dnes potvrdili i letošní účinkující, na které diváci číhali doslova na každém rohu pěší zóny. Soubory k nim postupně přicházely s menšími odstupy v čele s vlajkonoši. "Je to bezvadné, senzační je, když vidíme ty rozzářené lidi, dobře se nám na to hraje, ale i zpívá a tancuje. Lidé v Šumperku jsou tady na to zvyklí a i my sami se na to těšíme," řekl dnes ČTK Oldřich Kúrečka z Cimbálové muziky Matěje Kúrečky.

Z letošní pestrobarevné přehlídky na zhruba půlkilometrové trati nejvíce přitahovali pozornost folklorní tanečníci z Indie, kteří do centra vyrazili s hlasitými bubny, ale i pomalovaní tanečníci z Indonésie či ukrajinští tanečníci v červeno-modro-bílých typických krojích doprovázených harmonikářkou. Velkého potlesku se dočkal od přihlížejících i soubor z Bulharska, který tancoval za doprovodu dud. Velké nadšení sklidily však i tuzemské či slovenské soubory, které v centru města vynikaly především zpěvem a tancem.

Mezinárodní folklorní festival v ulicích Šumperka má dlouholetou tradici a je řazen mezi prestižní přehlídky. Letos se koná po osmadvacáté. Přehlídka končí v neděli, kdy se mohou diváci mimo jiné těšit na soutěž ve ve vaření kotlíkové guláše, která se uskuteční v Pavlíniném dvoře a ponese název Roztančené kotlíky. Akci poté zakončí závěrečný festivalový koncert Leť písničko leť a ocenění divácky nejúspěšnějších souborů.