Odstoupení Daniusové vyvolalo ve Švédsku bouřlivé diskuse. Na jedné straně se objevují kritiky, jakým způsobem se Švédská akademie pod jejím vedením ke skandálu postavila a jak ho řešila.

Řada představitelů švédského kulturního a literárního života ale Daniusovou podpořila. Na znamení podpory se mnozí z nich, včetně ministryně kultury Alice Bahové Kuhnkeové, rozhodli, že si dnes oblečou blůzu s mašlí u krku, kterou Daniusová s oblibou nosí. Připojili se i muži, například šéf Švédské akademie z let 2009-2015 Peter Englund, který halenku ukázal na instagramu, přičemž podotkl, že mu byla trochu těsná. Další lidé vyjadřují podporu Daniusové na sociálních sítích pod švédským slovem pro tento typ blůzy #knytblus.

Daniusová dala jasně najevo, že z čela Švédské akademie neodchází dobrovolně. "Akademie si přeje, abych opustila post stálé tajemnice... a já jsem se rozhodla rezignovat s okamžitou platností," prohlásila. "Ráda bych bývala v této funkci pokračovala, ale v životě jsou i jiné věci," dodala.

Daniusová zastávala funkci šéfky akademie od roku 2015 a byla první ženou v čele této instituce. Při odchodu vyjádřila obavy ohledně pověsti akademie. "(Skandál týkající se sexuálního obtěžování) již dost silně zasáhl Nobelovu cenu, je to poměrně velký problém," konstatovala.

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně. Od minulého týdne jich ale z instituce pět odstoupilo. Již minulý pátek totiž oznámila svůj odchod trojice členů - Klas Östergren, Kjell Espmark a Peter Englund. Další dvě členky akademie (Kerstin Ekmanová a Lotta Lotassová) jsou navíc již delší dobu neaktivní. Podle komentátorů jsou nyní pochybnosti, zda bude organizace schopna dál řádně pracovat. Anders Olsson bude podle médií zastávat funkci šéfa akademie pouze "provizorně".

Skandál týkající se sexuálního obtěžování vyplul na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen obvinilo ze sexuálních útoků manžela Frostensonové francouzského původu Jeana-Claudea Arnaulta. Ten navíc podle listu opakovaně vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.

Švédská akademie, založená v roce 1786, kromě toho, že rozhoduje o držitelích Nobelovy ceny za literaturu, každoročně rozděluje asi tři miliony dolarů v podobě stipendií. V minulosti akademie finančně podporovala i stockholmské soukromé kulturní centrum Forum, které vede Arnault s Frostensonovou. V prosinci akademie přerušila s Arnaultem veškeré styky a zahájila vnitřní vyšetřování. Arnault obvinění, která byla vůči němu vznesena, odmítá.

Jak se bude kauza vyvíjet dál, není zcela jasné. Členové akademie totiž nemohou technicky na své funkce rezignovat, pouze je vykonávat pasivně, a pokud se pravidla nezmění, mohla by tak jejich místa zůstat de facto neobsazena.