Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Vladimíru Smutnému za televizní seriál Zádušní oběť. Za vynikající kameramanské filmové dílo byl oceněn Marek Dvořák za celovečerní snímek Terezy Nvotové Špína. Do nominací se dostaly téměř dvě desítky titulů. V porotě usedli prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška, režisér Jan Prušinovský, střihač Jan Mattlach a kameramani Andrej Barla, Jan Osten, Josef Hanuš a Ondřej Belica.

Asociace rovněž ocenila studenta Katedry kamery FAMU Adama Macha za film Kamion, který měl v říjnu premiéru na mezinárodním festivalu ve Varšavě. "Toto uznání je určeno posluchačům oboru kamery filmových škol za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce filmu," uvedl prezident asociace Marek Jícha.

Kristián Hynek studoval na FAMU v letech 1964 až 1971, krátce pracoval na Barrandově a pak v České televizi. Od 80. let se uplatňoval v tvorbě hraných filmů.

"Na Barrandově jsem spolupracoval s Karlem Smyczkem a Václavem Křístkem, v televizi s Jiřím Adamcem, Ondřejem Havelkou, Jaroslavem Dudkem, Jiřím Strachem, Zdeňkem Zelenkou, Viktorem Polesným, Ladislavem Smočkem a Hanou Kofránkovou," řekl ČTK Hynek, který je od roku 1992 pedagogem pražské FAMU.

"V televizi jsem pracoval v dokumentární redakci, což mi zpočátku nebylo moc blízké. Už proto, že na škole jsme se tento obor moc neučili. Až později mě to přitáhlo. Osobně si myslím, že dokumentární tvorba je dnes jednou z nejzajímavějších disciplín kinematografie a diváci ji mají rádi," dodal Hynek.

Zvláště s režisérem Viktorem Polesným si nejvíc rozuměl, stali se kamarády na celý život. "Ta naše spolupráce při natáčení fungovala tak, že jsme si ani nemuseli nic říkat," podotkl. Oba pak sběhli od dokumentaristiky k hranému filmu.

V minulosti byli cenami za celoživotní dílo poctěni například Jiří Kadaňka, Vladimír Opletal, Jaromír Šofr, František Uldrich, Miroslav Ondříček, Ilja Bojanovský, Ivan Šlapeta, Jan Kališ, Jiří Macháně a naposledy kameraman František Němec. Asociace má 115 členů.