"Základem je rozhovor dvou rozdílných lidí, kteří jsou i přes své odlišnosti schopní vést spolu dialog," uvedl režisér inscenace Michal Skočovský. Podle něj téma hry útočí na základní morální hodnoty společnosti.

Mladý národní socialista, anonym Matěj, před časem oslovil e-mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten položit svůj život. Slovenský sociolog odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Letos na jaře vydalo jejich konverzaci knižně nakladatelství Větrné mlýny a nedlouho na to po ní sáhlo i Slovácké divadlo.

"Proti sobě stojí veřejná osoba, v tomto případě disident a morální autorita, a tazatel, který je zástupcem okraje společnosti. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů," řekl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Zahájení zkoušení se zúčastnil i Gál, kterého zná veřejnost také jako politika a prognostika, jenž se usídlil v České republice. "Já jsem dítě holokaustu, narodil jsem se v koncentráku. Zažil jsem, co to znamená být stigmatizován. Mezi mnou a Matějem je generační rozdíl, ale přemýšlíme o stejných věcech. Jen se nesetkáváme ve způsobu řešení problémů," řekl Gál.

V jeho výbavě prý chybí emoce nenávisti. "Vodítkem pro mě bylo téma dialogu, jehož koncept se snažím rozvíjet celý život. A mám rád, když to v dialogu trochu jiskří," dodal Gál. V inscenaci ho ztvární Pavel Hromádka.

Novinku Přes ploty divadlo uvede v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová, hudbu skládá Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková. Premiéra je naplánována na 6. ledna 2018.