"První deska vyšla v roce 1969, nedlouho předtím, kdy Jiří Šlitr tragicky zemřel. Zajímavé je, že výtvarník pojal obálku v černé barvě, takže připomíná parte. Navíc je na ní Šlitr hlavou dolů a ústřední melodií je písnička Jó, to jsem ještě žil," upozornil na dnešní supraphonské prezentaci Suchý. Netrvalo dlouho a vše, co bylo naznačeno, se vyplnilo.

Jonáš a tingl tangl divadlu přinesl nadšené kritiky, vyprodaná představení a zásadní moment, kdy se z dosavadního dvorního skladatele Jiřího Šlitra stal herec. Suchý tu vytvořil svou nejslavnější divadelní postavu - Jonáše. Jejím prostřednictvím složil poctu všem zapomenutým zpěváčkům vaudevillových divadel a kabaretů.

"Přitom oba jsme nebyli brilantními herci. Šlitr si uměl jen stoupnout a říci větu, ale tím to u publika vyhrál. Neboť diváci mysleli, že to jen hraje," vysvětlil Suchý.

Původní inscenace z roku 1962 měla téměř 250 repríz. Publikum si však žádalo své a tak vzniklo v květnu 1969 volné pokračování Jonáš a dr. Matrace. Po třiapadesáti reprízách Šlitr zemřel.

"Já jsem pokračování viděla, seděla jsem tehdy v listopadu 1969 na přístavku a oba protagonisté si mě všimli. V prosinci Šlitr zemřel a v květnu následujícího roku jsem přišla na jeho místo," uvedla Jitka Molavcová, která je jevištní partnerkou Suchého už 47 let.

Suchý připomněl, že premiéra prvního Jonáše se konala 18. června v tehdejším Gottwaldově, neboť si to chtěli vyzkoušet nejprve mimo Prahu. "Stále jsme však neměli konec představení, který jsme dali dohromady o přestávce premiéry v divadelní šatně. Byla to doba, kdy Semafor přišel o stálou scénu, o část souboru a stal se zájezdovou scénou," podotkl Suchý.

Současně dnes představil DVD Dnes večer v hotelu Modrá hvězda, které obsahuje písničky z doby druhé světové války. Herce Semaforu doprovází orchestr Blue Star Václava Marka.