"Lidé se navíc dozvědí informace o drahokamech i o nástěnné výzdobě kaple Svatého Václava. Hlavně si nerosty mohou prohlédnout zblízka, což v kapli Svatého Václava nelze," uvedl Smrčka. Dodal, že stejný materiál zdobí také kaple na Karlštejně.
Experti se několik století domnívali, že kameny, které jsou součástí výše zmíněných kaplí od 14. století, pocházejí z Kozákova na Semilsku. Toto místo patří mezi největší naleziště českého granátu.
"Ale v 80. letech minulého století geologové potvrdili, že kameny pocházejí z vrchu Ciboušov ve Středohoří. Zjistili to pomocí různých srovnávacích analýz," uvedl Smrčka. Dodal, že stáří nerostů se odhaduje na miliony let.
Výstava nabízí i řadu doplňkových programů. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet tvrdost různých nerostů, nebo se dozvědí zajímavosti o drahokamech, které zdobí svatováclavskou korunu. Cenné nerosty, kterými je osázena kaple Svatého Václava, zapůjčil muzeu soukromý sběratel.
"Informace k vystavovaným předmětům máme od geologa Jiřího Šindeláře. Výstava není do počtu exponátu nijak rozsáhlá, ale nabízí spoustu zajímavostí," uvedl Smrčka.
Drahokamy pro Karla IV. si mohou lidé prohlédnout do července příštího roku.