Tato prestižní ocenění za audiovizuální tvorbu začal Český filmový a televizní svaz FITES udílet už v 60. letech a po vynucené přestávce v tom pokračoval od roku 1991. Ceny budou předány podevětadvacáté, poprvé v přímém přenosu na programu ČT art. Večerem provede moderátor Jan Kraus. V nominacích je pět hraných filmů a tři snímky animované, 24 dokumentů, dva publicistické projekty a další čtyři s dětskou či rodinnou tematikou.

"Letošní ročník je oproti minulým specifický díky rekordnímu množství přihlášených hraných filmů. O některou z cen totiž usiluje celkem 109 přihlášených titulů - hraných, dokumentárních, animovaných, zpravodajských či publicistických, jež klasifikovala hlavní porota. Dalších 26 hodnotila dětská porota, přičemž některé jsou několikadílnými cykly či seriály," uvedla Dušková.

Porota může udělit nejvýše tři ceny Trilobit Beroun 2016 a tři ceny poroty, jednu zvláštní cenu poroty, cenu Vladislava Vančury za výjimečný počin v české audiovizuální kultuře a její přispění k mezinárodnímu věhlasu. Dalším oceněním je cena Václava Havla za přínos občanské společnosti. Dále může být udělena cena Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla a porota může rozhodnout také o udělení mimořádné ceny. Speciální cenu Berounský medvídek letos potřetí odmění některý z titulů i členové dětské jury.

"Nejbouřlivější debata se letos překvapivě strhla při debatě o 'anticeně' Zlatý citrón. Na výsledném favoritovi se sice všichni konsensuálně shodli, ale zato původní návrh, který získal pouhé tři hlasy proti čtyřem, nakonec po mnoha hodinách debat padl pod stůl. U takto citlivé a už z definice kontroverzní ceny je totiž nutná jednomyslnost," komentoval zákulisí rozhodování předseda hlavní poroty Vladimír Just.

Prestižní Vančurovu cenu od poloviny 90. let převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip, Drahomíra Vihanová a Zdeněk Svěrák. V lednu 2015 byla "na dálku" udělena Miloši Formanovi.