"Tento klenot italské veristické opery se na ostravské operní jeviště vrací po dlouhých letech. Jedná se o příběh skutečné historické postavy. Básníka, jehož život předčasně skončil pod gilotinou v poslední fázi Velké francouzské revoluce," řekla Bednaříková. Dodala, že operní zpracování tohoto příběhu je doplněno vymyšlenou milostnou romanci. Do Chénierova života vstoupí mladá šlechtična Maddalena a její někdejší sluha a nyní jeden z vůdců revoluce Carlo Gérard.

Uvedením opery divadlo navazuje na nastudování opery Fedora téhož skladatele. "Giordanův kompoziční styl se vyznačuje smyslem pro drama. Navíc v opeře Andrea Chénier jsou hned tři opravdu velké pěvecké příležitosti pro vynikající pěvce," řekl dramaturg opery NDM Daniel Jäger.

V roli Maddaleny se představí Eva Urbanová, která tuto roli nastudovala poprvé ve své kariéře. V alternaci s ní budou sopranistka Olga Romanko a přední ostravská sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová. V titulní roli vystoupí stálý host Národního divadla moravskoslezského, italský tenorista Gianluca Zampieri. Dále se představí Jakub Kettner a host opery NDM Richard Haan.

Hudebního nastudování se, stejně jako v případě Fedory před čtyřmi lety, ujal Zbyněk Müller. K režijnímu ztvárnění díla byl přizván umělecký šéf ostravské komorní scény Aréna Ivan Krejčí, jenž před třemi lety v Národním divadle moravskoslezském - a rovněž tak v operním žánru - debutoval úspěšnou inscenací Donizettiho belcantové opery Anna Boleynová. Scéna je dílem Milana Davida, kostýmy navrhla Marta Rozskopfová, na inscenaci se podílí rovněž sbormistr Jurij Galatenko a choreograf Igor Vejsada.

Dílo začalo vznikat v roce 1894. Tehdy si italský operní skladatel Alberto Franchetti objednal u Luigiho Illicy libreto na motivy posledních let života revolučního básníka Andrého Chéniera (1762-1794). Illica souhlasil a libreto skutečně vytvořil, ale nakonec neposloužilo Franchettimu. Ujal se jej právě Umberto Giordano, který se v té době pokoušel o návrat na operní jeviště. Premiéra se uskutečnila v milánské La Scale o dva měsíce později a měla triumfální úspěch. Během následujícího roku byla uvedena nejen ve většině italských měst, ale také v zahraničí.