Bárta se před deseti lety vydal na cestu do Keni, kde polovina místních obyvatel žije pod hranicí chudoby. Nemocnici nakonec založil na západě země v chudé a odlehlé vesnici Itibo, v kraji zamořeném nemocemi, kde do té doby místní lidé marně hledali lékařskou pomoc. Mnoho pacientů zbytečně umíralo na běžně léčitelné choroby nebo úrazy.

Do nemocnice, která byla založena v rámci rozvojových projektů občanského sdružení ADRA, pravidelně jezdí zkušení čeští lékaři i medici. Díky Bártovi tu mají k dispozici operační sál, zubní ordinaci, ambulanci a porodnici, kterými projde až devět tisíc lidí ročně.

Klinika je i diagnostickým centrem viru HIV, personál rozdává místním obyvatelům kondomy, které však církev zakazuje. Teritorium kmene Kisii je přitom epicentrem viru HIV z celé Keni. Za posledních deset let se v české nemocnici v Itibo podařilo snížit úmrtnost novorozenců o 50 procent. Od té doby tam afričtí i čeští lékaři spolu s mediky ošetřili desítky tisíc lidí a zachránili stovky životů. Film Špátové zaznamenává porody i umírání, zákroky při úrazech i vztah mezi evropskými zdravotníky a místními lidmi.

Špátová získala řadu ocenění na mezinárodních festivalech profesionální i neprofesionální tvorby. Jako kameramanka pracovala na řadě dokumentů své matky režisérky Olgy Sommerové.

"Toužila jsem natočit film o člověku, který dobrovolně opouští blahobyt a pohodlí střední Evropy, a vydává se léčit lidi do země zamořené nemocemi, nepokoji a bídou," uvedla režisérka před projekcí. Nakonec s Bártou strávila šest týdnů, kdy v těžkých podmínkách bojoval o každý život.

"Můj film je o lidech, kteří spatřují smysl svého života v pomoci druhým, o nadšencích, kteří si vybrali životní cestu oproštěnou od materialismu, konzumerismu a sobectví. Přála bych si, aby Alešův životní postoj inspiroval druhé ke smysluplnému a tvořivému životu," dodala.

Na HBO bude mít snímek premiéru 7. května. Zástupci této společnosti předali Bártovi v rámci premiéry šek na 275.000 korun, které HBO Europe vybralo na koupi nového rentgenu do jeho africké nemocnice.