"Hra je trochu jiná než film, je vtipnější, koncentrovanější na příběh, vše je samozřejmě v dialozích," řekla dramaturgyně divadla Jana Uherová. Podle Novotného se Seidlerovi ve hře povedlo dopsat další informace, které ve filmu nejsou.
Hra vychází z reálných historických událostí týkajících se britské královské rodiny, což autorovi komplikovalo přístup k některým dokumentům. "Seidler začal hru psát již na počátku 80. let minulého století. Když měl hotový nástin, chtěl se dostat k do té doby tajným zápisníkům australského logopeda Lionela Loguea, ale matka dnešní královny Alžběty II. to zakázala. Přístup získal až po její smrti," uvedla Uherová.
Po smrti krále Jiřího V. a náhlé abdikaci svého bratra Eduarda VIII. je princ Albert, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu druhé světové války a potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s excentrickým australským terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit hendikepu. Po obtížném začátku se oba muži ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne zvláštní pouto. S pomocí Loguea, rodiny i vlády král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.
Martin Mejzlík při zkoušení postavy budoucího krále Jiřího VI. prý vycházel sám ze sebe. "Myslím si, že mám k Bertiemu dost blízko - k jeho podceňování se a nedůvěře sám v sebe," uvedl. Úlohu královy manželky Alžběty divadlo svěřilo Petře Janečkové. V dalších úlohách historických postav vystupují František Švihlík, Alexandr Postler, Pavel Novotný či Petr Dohnal. Scéna je dílem Iva Žídka, kostýmy vytvořil Roman Šolc.