"Výstava umělce, duchem introverta a výrazem extroverta, který u nás proslul především filmovou tvorbou, například snímky Batman, Beetlejuice, Střihoruký Edward, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů, Ospalá díra či Mrtvá nevěsta, představí několik stovek různorodých exponátů. Návštěvníci mezi nimi najdou kresby, loutky, návrhy i celé kostýmy, ilustrace, designované objekty z filmů, storyboardy, obrazy a samozřejmě i filmy a amatérské počiny tohoto surrealistického umělce," uvedla Kočová.

Nad výstavou, která měla premiéru v roce 2009 v New Yorku a představila se pak i v Paříži, převzalo záštitu české ministerstvo kultury. Jejím kurátorem je Ron Magliozzi, dodala Kočová.

V newyorském Muzeu moderního umění si prý výstavu během pěti měsíců prohlédlo na 800.000 lidí. I když ta pražská expozice bude poněkud jiná. Návštěvníky prostřednictvím animovaných projektů a experimentů pozve i k průzkumu zdrojů, jimiž se Tim Burton inspiroval. Pražská výstava v doprovodném programu nabídne rovněž relaxační zónu či řadu videoprojekcí - upoutá tak dospělé i děti.

Tim Burton, který začínal jako animátor studia Disney, si velmi rychle vytvořil osobitý vizuální styl, směs nespoutané fantazie a kreativity, černého humoru a pochmurné poezie. Ve filmech Pee-Weeho velké dobrodružství (1985) a Beetlejuice (1988) se představil jako jeden z nejoriginálnějších tvůrců v Hollywoodu. Ať se pouští do science-fiction (Mars útočí!) nebo se věnuje animaci (Mrtvá nevěsta Tima Burtona) či se inspiruje dětskou literaturou (Karlík a továrna na čokoládu), čerpá ze zdrojů dětské představivosti. Burton obdržel na benátském filmovém festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo. V roce 2010 předsedal porotě v Cannes.

Burton je rovněž spisovatel, ilustrátor, malíř a fotograf. V roce 2006 vyšla v České republice kniha jeho básní pod názvem Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy.