"Počítáme, že nás díky novým atrakcím letos navštíví další tisíce lidí, kteří by sem jinak nepřijeli," uvedl starosta Jiří Struček (ČSSD). Pravé křídlo zámku, které od roku 1983 do loňska sloužilo jako městský úřad, nechala radnice opravit za 11 milionů korun. Druhé křídlo zámku využívá od roku 1983 základní umělecká škola.
V přízemí vznikla expozice věnovaná historii i současnosti Tachova, včetně interaktivních modelů. V suterénu je k vidění zbytky původní středověké hradní věže ze 12. a 13. století. Prvním podlaží evokuje 19. století, tedy život knížecí rodiny Windischgrätzů, významných majitelů zámku, a ve druhém jsou prostory pro výstavy. Nejatraktivnější z devíti zámeckých místností je knihovna s 1300 svazky. "Ve své době tam bylo 15.000 knih," řekl Voltr. Podle historiků odvezli Windischgrätzové většinu nejcennějších věcí do kláštera Kladruby a do Švýcarska a Rakouska.
"Místnosti jsou upraveny tak, jak to tu v druhé polovině 19. století opravdu vypadalo," řekl Voltr. Návštěvníky zve na dobovou jídelnu, chodbu s loveckými trofejemi, obřadní síň, která dříve sloužila jako přijímací salon, dámský salon a také kapli. Mobiliář získalo město zapůjčený ze zámků Horšovský Týn, Kynžvart, Slatiňany a Kozel. "Místnosti jsme zařídili podle starých fotografií a obrazů, kreseb a výjevů," řekl Voltr.
Památka, která sloužila jako rodinné venkovské sídlo, byla přestavěna v roce 1802 na klasicistní zámek. Sloužila knížecímu rodu 160 let, po druhé světové válce byla zestátněna. Poté chátrala a v 60. letech minulého století na ní byl vydán demoliční výměr. Následně se od roku 1969 do roku 1983 opravovala v akci Z a při brigádách.