ESPL dal nicméně za pravdu Pechsteinové v tom, že v případě jejího odvolání proti dvouletému zákazu startů CAS neumožnil veřejné slyšení. Soud ve Štrasburku proto sportovnímu tribunálu v Lausanne nařídil zaplatit německé rychlobruslařce odškodnění 8000 eur (206 tisíc korun).
Toto dnes zveřejněné rozhodnutí může mít dopad na budoucí podobu sportovní arbitráže. "Mezinárodní arbitráž byla historicky důvěrná a neveřejná, v posledních letech ale sílí tlak na její větší transparentnost, zejména v důsledku několika problematických rozhodnutí v investičních arbitrážích proti státům," uvedl v prohlášení pro ČTK Dušan Sedláček z firmy Havel & Partners.
V současnosti CAS umožňuje veřejná slyšení pouze v případě, že souhlasí všechny zúčastněné strany. V reakci na dnešní verdikt arbitráž uvedla, že musí zjistit, zda ESPL požaduje veřejné slyšení i tehdy, pokud o něj žádá jen jedna strana.
Fakt, že ESPL potvrdil, že se oběma sportovcům dostalo spravedlivého procesu, znamená, že CAS nebude nucen sáhnout ke strukturálním změnám. Podle právníka Sedláčka mohlo dojít k tomu, že by byl CAS nucen předělat systém, jakým jmenuje rozhodce. Těch je dnes okolo čtyř set. "V kontextu řízení před CAS je klíčové, že ESLP neshledal jako problematický způsob, jakým daná instituce vytváří seznam rozhodců specializujících se na sportovní právo, kteří mohou rozhodovat příslušné kauzy," uvedl Sedláček.
Pětinásobná olympijská vítězka Pechsteinová byla v roce 2009 potrestána dvouletým trestem za doping na základě podezřelých výsledků krevních testů. Velká soupeřka Martiny Sáblíkové neměla nikdy pozitivní test a podvádění vždy popírala, odvolávala se na dědičné onemocnění krve. Když neuspěla s odvoláním proti trestu u CAS, podala na arbitrážní soud žalobu kvůli jeho údajné nestrannosti. Stěžovala si především na to, jakým způsobem jsou jmenováni rozhodci CAS.
Bývalý rumunský fotbalový útočník Mutu se soudil kvůli důsledkům svého pozitivního testu na kokain, který měl v roce 2004 během působení v Chelsea. Londýnský klub hráče propustil a požadoval po něm odškodné, které FIFA stanovila na částku přes 17 milionů eur. CAS výši potvrdil a Mutu následně zpochybnil nestrannost členů senátu, kteří se jeho případem zabývali.