Podle Matuly i po stáhnutí obžaloby pokračuje trestní stíhání všech obviněných v této kauze. "O zpětvzetí obžaloby jsem rozhodl na základě nových skutečností zjištěných v uplynulých dnech, které mohou mít zásadní význam na právní kvalifikaci jednání a které je třeba prověřit," sdělil ČTK Matula. Mluvčí soudu Markéta Puci uvedla, že státní zástupci obžalobu stáhli v úterý, tedy den před zahájením hlavního líčení.
První část případu se týká úvěru na zakoupení podílů v čínských společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited, kde byli obviněni bývalý předseda představenstva ČEB Lubomír Pokorný, místopředseda Miloslav Kubišta a členové představenstva Michal Bakajsa, Petr Goldmann a Karel Tlustý. Podle spisu v říjnu 2009 projednali žádost o úvěr přes 221 milionů korun, který byl uzavřen o tři měsíce později. Peníze dostala společnost ECM China, která byla dceřinou firmou developerské firmy ECM. Podle spisu je použila k nákupu dalších dceřiných firem, které přitom patřily pod mateřskou společnost.
Představenstvo banky podle spisu schválením transakce porušilo stanovy. Úvěr schválilo, i když nebyly splněny zákonné podmínky. ECM China Investment se za půjčku zaručila akciemi. V roce 2011 zkrachovala a ČEB o peníze přišla.
Druhá část kauzy se týká výstavby rezidenčního a obchodního komplexu v tuniském letovisku Hammamet. Policie obvinila bývalého uvěrového manažera ČEB Romana Vimera, který podle obžaloby chyboval při posuzování úvěru z června 2009, který získala tuniská firma M.F.M. Tourism, Hotels and Resorts na výstavbu luxusních apartmánů, již měla udělat jihlavská stavební firma PSJ. Manažer proti pravidlům banky spolupracoval s advokátem, kterého mu navrhl žadatel o úvěr místo toho, aby využíval služeb advokátní kanceláře, jež ČEB pomáhala v jiných případech v této lokalitě.
Podle spisu si neověřil, zda firma zastupovaná advokátem splnila všechny podmínky smlouvy, aby mohla úvěr čerpat. Podle policie podmínky nesplnila a úvěr čerpat neměla. ČEB vznikla škoda téměř 308 milionů korun. Tuniská firma stejně jako čínská peníze české bance dluží.
Pěti bývalým manažerům z představenstva ČEB hrozí až osm let vězení za porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Vimerovi až tři roky vězení. Z dnešního vyjádření Matuly vyplývá, že by se právní kvalifikace i možné tresty mohly v budocnosti změnit.
Policie či státní zástupci se zajímají i o další podezřelé úvěry ČEB. ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy.
mar tep rot