Podle prvních odhadů policie by cizinci za prodej rostlin na nelegálním trhu získali více než sedm milionů korun. "Takové množství zajištěné drogy i počet nalezených rostlin je v českých poměrech hodně neobvyklý," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Podle policie droga patrně mířila do zahraničí. Cizinci jezdili do Rakouska, sušené rostliny pečlivě balili do igelitových sáčků. Policie se začala případem zabývat začátkem roku na základě informací od anonyma. Pěstírnu prozradil mimo jiné i nadměrný odběr elektrické energie.
Policie zadržela tři cizince. "Bylo jim sděleno obvinění za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy," uvedl kriminalista Vlastimil Jandera. Hrozí jim osm až 12 let vězení. Soudce dnes rozhodl o vzetí všech tří zadržených do vazby. "Jsou tedy stíháni v České republice a vazebně," uvedl Malášek. Podle policie pronájem domu zajišťovala zahraniční firma. Organizace byla podle kriminalistů velice profesionální.
Tento týden policisté také zadrželi v Kobylí na Břeclavsku čtyři muže podezřelé z výroby pervitinu. Podle policie drogu vyráběli v rodinném domku. Dva zadržené policie obvinila, zbylou dvojici propustila.
Hlavním aktérem byl pětatřicetiletý výrobce, který podle kriminalistů organizoval prodej jednotlivých dávek. K vaření si pronajímal půdní prostory rodinného domku, v němž policie objevila varnu s chemikáliemi potřebnými k výrobě psychotropní látky.