Nehoda se stala v létě 2014. Řidič přejel přes koleje, ačkoliv viděl, že se blíží vlak. Za přejezdem zůstal stát, protože mu jiná vozidla bránila v napojení na hlavní silnici. Zadní část popelářského vozu pak zachytil vlak. Škoda vyčíslená Českými drahami přesáhla 800.000 korun, spolujezdec v popelářském voze utrpěl lehké zranění. Cestující ve vlaku vyvázli bez újmy na zdraví.

Okresní soud v Opavě uložil řidičovi pět měsíců vězení s podmíněným odkladem na 15 měsíců a zakázal mu na dva roky řízení auta. Krajský soud verdikt zrušil a předal případ přestupkové komisi.

Zeman v dovolání zdůraznil to, že řidič vjel na přejezd, přestože viděl vlak, a zůstal stát se zadní částí v kolejišti. Bezohledně tak porušil základní pravidla. Nepopojel ani poté, co jej strojvůdce opakovaně varoval houkáním. Při přejíždění kolejí je nutné dbát nejvyšší opatrnosti, srážky mívají fatální následky, stálo v dovolání.

NS potvrdil závěr krajského soudu, že řidič trestný čin nespáchal. Šofér se totiž domníval, že přejezd bezpečně překoná a včas se zařadí na hlavní silnici. Opticky kontroloval ve zpětném zrcátku zadní část vozu a zdálo se mu, že je dostatečně daleko od kolejí. Neuvědomil si však to, že vůz je mírně natočen, a proto jedna strana zasahuje hlouběji do dráhy vlaku.

"O tom, že jeho odhad byl prakticky správný a že rozhodně s motorovým vozidlem do mezery za přejezdem nevjel nijak 'bezhlavě', svědčí také to, že projíždějící vlak vozidlo sice zachytil, avšak 'pouze' cca 20-30 centimetrů v jeho zadní části," stojí v usnesení.

Justice se zabývá také dalšími nehodami na přejezdech. Okresní soud v Novém Jičíně v únoru poslal na 8,5 roku do vězení polského řidiče, který loni ve Studénce zavinil srážku kamionu s pendolinem. Rozsudek je pravomocný. Polák vjel na červenou na přejezd, kde jej uvěznily závory. Krátce na to do kamionu narazil vlak. Nehodu tři lidé nepřežili. Dvě desítky dalších utrpěly zranění.