V Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde žije převážně muslimská menšina Ujgurů, a také v tibetských oblastech, v posledních letech roste napětí. Tibeťané pravidelně protestují proti čínské vládě sebeupalováním, které poutá pozornost světových sdělovacích prostředků.
Čína slíbila, že zpřísní tresty pro ty, koho označuje za "teroristy", a vypracovává svůj vůbec první protiteroristický zákon. Skupiny na ochranu lidských práv varují, že vládnoucí komunistická strana tím získá možnost "definovat terorismus a teroristické aktivity tak široce, aby do nich šly zahrnout i mírové akce disidentů či kritika vládní politiky".
Počet lidí odsouzených v loňském roce za takové trestné činy, jako je podněcování k odtržení části území či teroristické útoky, stoupl o 13,3 procenta v porovnání s rokem 2013.
Mezi těmi, kdo byli v loňském roce odsouzeni, byl prominentní ujgurský akademik Ilham Tohti, nejvýznamnější obhájce práv menšinového etnika Ujgurů. Soud ho shledal vinným ze separatismu a poslal za mříže na doživotí. Jeho případ vyvolal mezinárodní vlnu kritiky, k níž se připojila i Evropská unie. Ta odsouzení Tohtiho označila za "neospravedlnitelné".
V loňském roce bylo v Sin-ťiangu podle dostupných informací zabito více než 450 lidí při nepokojích a násilnostech; mezi mrtvými bylo třikrát víc etnických Ujgurů než většinových Chanů. Tuto bilanci je ale těžké s ohledem na přísnou kontrolu oblasti nezávisle ověřit.
Skupiny na ochranu lidských práv uvádějí, že tvrdé zákroky policie proti Ujgurům a vládní kampaně proti místním náboženských praktikám, jako je půst o ramadánu či nošení závojů, jen rozdmýchávají nespokojenost a násilí.