Podle soudů se na obviněné činitele vztahuje amnestie, přijatá parlamentem v podobě prosazené vládnoucí stranou prezidenta Viktora Janukovyče. Zastavily tak stíhání zástupce šéfa bezpečnostní rady státu Volodymyra Sivkovyče a kyjevského starosty Oleksandra Popova, kteří kvůli rozkazu policejním náčelníkům k zásahu čelili obvinění ze zneužití pravomocí.

"Soudy splnily požadavky zákona o amnestii o osvobození podezřelých, obviněných a odsouzených za události, které se odehrály v listopadu a prosinci loňského roku," uvedla mluvčí prokuratury podle agentury ITAR-TASS. Celkem bylo v Kyjevě uzavřeno 35 případů.

Obránci lidských práv si ale podle agentury AFP stěžují, že úřady nadále stíhají zraněné demonstranty, včetně starce omráčeného policejním obuškem či invalidy zasaženého gumovými projektily z policejní zbraně. Za vyvolávání masových nepokojů jim hrozí až 15 let vězení.

"Šel jsem se podívat, co se děje, a vyjádřit svou podporu demonstrantům na barikádách, když policie začala střílet. Trefili mě gumovou střelou do hlavy a dalšími třemi do břicha," tvrdí čtyřiapadesátiletý pacient zanedbané kyjevské kliniky Ivan Cholod, který se dosud nevzpamatoval ani z infarktu, utrpěného před deseti lety.

Ve vedlejším pokoji si léčí zranění lebky dvaasedmdesátiletý penzista Mykola Pasyšnik, kterého policisté bili obušky po hlavě. "Chtěl jsem si tam udělat pár fotek, ale policie zasáhla. Praštili mě do hlavy a omdlel jsem. Probral jsem se v policejním autě," vyprávěl.

Obránci lidských práv si na brutalitu ukrajinských policistů stěžují dlouhodobě, ale od vypuknutí protestů proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče se situace ještě zhoršila.

Mezinárodní organizace Amnesty International v úterý spustila kampaň za ukončení beztrestnosti násilníků v policejních uniformách. Ukrajinští aktivisté zase vytvořili organizaci, která má poskytovat právní rady obviněným. O pomoc už požádalo na 500 lidí. "Většinou jde o lidi, které policisté zranili při pokojných demonstracích," tvrdí advokát Dmytro Guzij.

"Některé případy jsou příšerné. Ve vazbě je otec rodiny, kterého zastavila policejní hlídka, když ve své dodávce vezl kromě tříletého a ročního dítěte i desítku pneumatik. Hrozí mu 15 let," řekla AFP jedna z aktivistek, učitelka Alisa Novičkovová.

Ojeté pneumatiky používají demonstranti ke stavbě barikád.

Demonstranti požadují od úřadů osvobození "všech rukojmích". Ale amnestie je podmíněna tím, že demonstranti do půlky února vyklidí obsazené úřední budovy.

Protesty si vyžádaly nejméně čtyři životy z řad demonstrantů. Hovoří se i o desítkách pohřešovaných. Prý některé unesené policie následně tajně uvěznila.