Čína již v červenci snížila cla na automobily a automobilové součástky i na stovky produktů v oblasti spotřebního zboží, například domácí spotřebiče, kosmetiku, potraviny, nápoje a léky, aby tak podpořila dovoz. Zároveň však letos v rámci obchodního konfliktu s Washingtonem zavedla dodatečná cla na velké množství zboží ze Spojených států.

Analytici se domnívají, že snižování cel pomůže Číně uspokojit rostoucí domácí poptávku a dosáhnout vyrovnanější obchodní bilance.

"Rozšířený přístup k zahraničnímu zboží umožní čínským spotřebitelům využívat kvalitnější produkty a přiměje domácí podniky ke zvyšování konkurenceschopnosti," upozornil po červencovém snížení cel výzkumný pracovník Čang Ťien-pching z Čínské akademie pro mezinárodní obchod a hospodářskou spolupráci.

Listopadové snížení cel se podle Reuters bude týkat více než 1500 produktů. U strojů a elektrických zařízení průměrná výše cla klesne na 8,8 procenta z 12,2 procenta. Hodnota dovozu strojů a elektrických zařízení do Číny v období od ledna do srpna přesáhla 632 miliard dolarů (13,8 bilionu Kč). Meziročně tak vzrostla téměř o pětinu.

Průměrná výše cla na textilní produkty a stavební materiály se sníží na 8,4 procenta z 11,5 procenta, zatímco u papírenských produktů klesne na 5,4 procenta z 6,6 procenta.